Partner serwisu
14 czerwca 2022

Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku w Zakopanem

Kategoria: XIV konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku, 13-14 czerwca 2022, Zakopane Nosalowy Dwór

Dwie wycieczki techniczne, liczne referaty, wywiad publiczny, wykład specjalny czy praktyczna inscenizacja kontroli w zakładzie górniczym – to niektóre punkty bogatego programu XIV Konferencji Naukowo-Technicznej Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku, która w dniach 13-14 czerwca odbywa się w Zakopanem.

Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku w Zakopanem

Wycieczka techniczna do żwirowni w Nowej Białej (13 czerwca) była nieoficjalnym rozpoczęciem konferencji. Mimo deszczu spora grupa specjalistów mogła zobaczyć nowoczesne maszyny i urządzenia niedawno zainstalowane na zakładzie należącym do MKM Kruszywa – firma ta pełni rolę Honorowego Gospodarza konferencji.

Wyzwania przed branżą

Tradycyjnie tuż przed wakacjami, przedstawiciele branży kruszyw (w tym roku około 120 osób) biorą udział w spotkaniu poświęconemu m.in. wyzwaniom stojącym przed kopalniami żwiru i piasku. A tych nie brakuje. Wojna w Ukrainie, rosnące ceny paliw i energii, środowiskowe wymogi UE, przerwane łańcuchy dostaw – wymieniał Adam Grzeszczuk, prezes BMP Sp. z o.o. podczas otwarcia konferencji (firma jest organizatorem wydarzenia).

– Polskie górnictwo to nie tylko węgiel. To przede wszystkim wy, reprezentujący kopalnie piasku i żwiru. WUG nadzoruje około 7 500 zakładów górniczych, z czego najwięcej jest zakładów odkrywkowych – 7300, a wśród nich najliczniejszą grupę stanowią właśnie żwirownie i piaskownie – podkreślał Piotr Wojtacha, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego. – Mówiąc o wyzwaniach nie sposób nie wspomnieć o bezpieczeństwie, aby z zaistniałych zdarzeń wyciągnąć właściwe wnioski. A zdarzeń tych – niestety – w tym roku nie brakuje. Tak wielu, jak w pierwszej połowie 2022 r. – chyba jeszcze w polskim górnictwie nie było. Sytuacja wymaga poprawy, również w kopalniach żwiru i piasku – zaznaczył wiceprezes WUG.

Uczestników konferencji przywitał także Leszek Kawala, prezes zarządu, dyrektor MKM Kruszywa. – Mamy zaszczyt pełnić w tym roku rolę Honorowego Gospodarza. Z tym wiąże się m.in. udostępnienie kopalni na wycieczkę techniczną – wczoraj mogliście państwo zobaczyć nasz zakład, nie spodziewaliśmy się tak licznej grupy. Więcej o tej kopalni usłyszycie podczas prezentacji firmy Powerstone – informował L. Kawala.

Referaty, wywiad, integracja…

– Wyzwania dla branży, poprawa efektywności, automatyzacja procesów produkcji, poprawa bezpieczeństwa – to słowa najczęściej pojawiające się w tytułach tegorocznych referatów – mówił Mateusz Grzeszczuk, dyrektor ds. operacyjnych BMP, przybliżając program konferencji.

Składa się na niego panel wprowadzający, w którym m.in. znalazły się referaty omawiające perspektywy branży budowlanej (referat Jana Stylińskiego z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa: „Branża budowlana pod lupą. Aktualne i przyszłe wyzwania” oraz „Rynek budowlany w Polsce – bieżąca sytuacja, perspektywy, wpływ na branżę kruszyw żwirowo-piaskowych” – Łukasza Machniaka z AGH w Krakowie).

Znaczną część programu zajmują prezentacje nowoczesnych rozwiązań dla kopalni kruszyw (m.in.: „Powerstone Giga – zakłady do sortowania i klasyfikacji na mokro na przykładzie Żwirowni MKM Kruszywa”, „Całkowity koszt posiadania (TCO) refulera ssącego – podejście praktyczne”, „Matec-Aggretec, kompaktowe rozwiązania pod klucz. Urządzenia płucząco-odwadniające”). Nie brakuje wystąpień naukowców i praktyków, omawiających m.in. praktyczne wdrożenia zastosowane w wybranych kopalniach kruszyw („Inspiracja dla żwirowni. Analiza produkcji kruszyw foremnych w innowacyjnej instalacji w Kopalni Imielin”, „Oczyszczanie magnetyczne piasków pochodzenia magmowego na przykładzie kopalni współpracującej z Górażdże Kruszywa”).

Ciekawym punktem programu jest „Praktyczna inscenizacja kontroli w zakładzie górniczym”, prowadzona przez znanego w branży prawnika Huberta Schwarza z AMADEUS Kancelaria Prawna, jak i WYWIAD PUBLICZNY z Piotrem Wojtachą, wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego. W rozmowie, Sabina Szewczyk-Wajda – redaktorka magazynu Surowce i Maszyny Budowlane”, będzie pytać m.in. o ostatni raport dotyczący bezpieczeństwa w polskich kopalniach odkrywkowych.

Wejdź na swój Everest

Przed wieczorną integracją w „góralskim stylu” uczestników czeka wykład specjalny, zorganizowany w ramach tzw. AKADEMII BMP: „Wejdź na swój Everest”, prowadzony przez Marcina Miotk. To polski alpinista i himalaista, mówca motywacyjny, autor projektu Everest Motywacji. Pierwszy i jedyny Polak, który zdobył najwyższy szczyt świata – Mount Everest – bez dodatkowego tlenu.

***

XIV Konferencja Naukowo-Techniczna Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku odbywa się w dniach 13-14 czerwca w Zakopanem. Organizatorem jest BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Surowce i Maszyny Budowlane oraz portalu kieruneksurowce.pl.

Rolę Honorowego Gospodarza pełni MKM Kruszywa sp. z o.o.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ