Partner serwisu
16 lipca 2021

Jakich wkrętów używać do desek tarasowych?

Kategoria: Budownictwo

Niezależnie od wybranego systemu montażu instalacja dekoracyjnych desek tarasowych wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju wkrętów do drewna. Polecanym wyborem są przede wszystkim nierdzewne wkręty tarasowe z frezem, który pomaga w nawiercaniu i spasowaniu łba z powierzchnią deski. Dzięki temu w deskach nie powstają nieestetyczne zagłębienia, pęknięcia lub wybrzuszenia, które utrudniają użytkowanie tarasu i przyczyniają się do jego szybszego zużycia.

Jakich wkrętów używać do desek tarasowych?

Wkręty nierdzewne czy ocynkowane?

Zdecydowana większość instalatorów wybiera wkręty tarasowe wykonane ze stali nierdzewnej, materiału charakteryzującego się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, przede wszystkim na wilgoć, estetycznego i trwałego. Oczywiście wkręty wykonane ze stali ocynkowanej są również odporne na korozję, ale mogą wchodzić w reakcję chemiczną z drewnem. Przez to w miejscu montażu często pojawiają się nieestetyczne odbarwienia i zacieki. Niezależnie od rodzaju materiału zastosowanego do produkcji wkrętów tarasowych, w każdym przypadku powinny być to tzw. wkręty samowiercące – ich montaż nie wymaga wcześniejszego nawiercania otworów, a proces wkręcania nie powoduje pęcznienia czy pękania desek. Dzięki specjalnej konstrukcji gwintu uzupełnionego karbami tnącymi, a niekiedy również dodatkowym frezem, montaż takich wkrętów jest łatwy i szybki – wystarczy zwykła wkrętarka z odpowiednim bitem.

Długość wkrętów i ich właściwości specjalne

Szukając odpowiednich wkrętów tarasowych, takich jak np. https://hanex.pl/pol_m_Wkrety_Wkrety-Tarasowe-177.html które zapobiegną przyszłemu rozsuwaniu się desek, szczególną uwagę należy zwrócić na ich długość. Zasadniczo przyjmuje się, że długość wkrętu powinna opowiadać podwójnej grubości deski. Dzięki temu tworzymy trwałe i mocne połączenie, co minimalizuje ryzyko szybkiego rozchwiania drewnianej konstrukcji. Kolejnym aspektem mającym kluczowe znaczenie dla estetyki wykonanego połączenia jest spasowanie łba wkrętu z licem deski. Wkręty tarasowe w tradycyjnym systemie montażu (wkręcane pod kątem prostym) nie mogą zbyt mocno zagłębić się w powierzchnię deski, nie mogą również ponad nią wystawiać. Dlatego najlepszym wyborem są ich wersje ze stożkowym łbem i specjalnym frezem, umożliwiające dokładne spasowanie łba wkrętu z powierzchnią deski.

Do instalacji desek tarasowych najczęściej wykorzystuje się wkręty ze stali nierdzewnej z małym, stożkowym łbem, antypoślizgową końcówką ułatwiającą rozpoczęcie procesu wkręcania, a także z karbami tnącymi na gwincie oraz delikatnym frezem, który przyspiesza proces montażu wkrętów tarasowych, jednocześnie minimalizując ryzyko pęcznienia drewna i jego pękania.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ