Partner serwisu
15 marca 2021

Czy rok 2021 będzie należał do elektrowni wiatrowych? Tendencje, przewidywania, możliwości

Kategoria: Efektywność

Poziom energii generowanej z zielonych źródeł systematycznie rośnie. Ostatnie lata zdecydowanie należały do instalacji fotowoltaicznych. Przewiduje się, że w kolejnych „gorącym” tematem będzie energia elektryczna wytwarzana w elektrowniach wiatrowych. Jak rozwijają się elektrownie wiatrowe w Polsce i czy można mówić o rewolucji?

Czy rok 2021 będzie należał do elektrowni wiatrowych? Tendencje, przewidywania, możliwości

Jak się mają elektrownie wiatrowe w Polsce?

Według danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu 2020 roku w Polsce pracowało ponad 1200 instalacji wiatrowych o łącznej mocy ponad 5900 MW. Najczęściej instalowane są elektrownie z turbinami o osi poziomej (HAWT), z trzema łopatami typu up-wind. Szacuje się, że stanowią one 90% rynku. Pozostałe 10% tworzą turbiny o pionowej osi obrotu (VAWT).

Jeszcze kilka lat temu przewidywano, że elektrownie wiatrowe będą rozwijały się równolegle i w takim samym tempie, co instalacje fotowoltaiczne. Jako głównych odbiorców rozwiązań wskazywano przede wszystkim rolników, małych przedsiębiorców oraz odbiorców indywidualnych.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że fotowoltaika cieszy się większą popularnością. W rozpropagowaniu tej technologii zdecydowanie pomogły programy rządowe dla firm i osób prywatnych. Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego projekt dofinansowania związany z energią wiatrową mógłby pobudzić także ten rynek.

Elektrownie wiatrowe „przegrywają” z fotowoltaiką również, jeśli chodzi o wymagania dotyczące powierzchni do zabudowy - potrzebują jej znacznie więcej. Warto mieć jednak na uwadze, że prawidłowo zaprojektowane i dobrze rozmieszczone turbiny wiatrowe (szczególnie tak, aby można było uzyskać średnią prędkość wiatru powyżej 6 m/s) mogą generować bardzo dużą ilość energii, zapewniając świetny zwrot z inwestycji. Jeśli tylko przedsiębiorca jest właścicielem sporego obszaru powierzchni odpowiadającej wymaganiom instalacji, może potraktować elektrownię wiatrową jako dobry sposób na uzyskanie dodatkowego, pasywnego dochodu. To inwestycja długoterminowa: średni okres eksploatacji elementów systemu, przede wszystkim turbin, wynosi ponad 25 lat. Świetnym rozwiązaniem są również turbiny o pionowej osi obrotu, które wymagają znacznie mniej miejsca. Z powodzeniem można budować je np. na dachach budynków firm w miastach.

 

Czy rynek elektrowni wiatrowych ruszy w 2021?

Z drugiej strony także w dziedzinie wykorzystywania energii z wiatru w Polsce sporo się dzieje. Inwestycje w elektrownie wiatrowe na pewno pobudzi program dofinansowania prototypu turbiny wiatrowej z lat 2018-2019. Projekt zakłada wsparcie szeregu prac dotyczących opracowania prototypu elektrowni wiatrowych opartych na modułach 0,6 kW. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego niedługo zobaczymy jego pierwsze owoce w postaci wprowadzenia na rynek innowacyjnej mikroturbiny przez polską firmę.

Czynnikiem, który na pewno wpływa na pobudzenie rynku odnawialnych źródeł energii jest funkcjonujący w Polsce od ponad pięciu lat aukcyjny system wsparcia wytwarzania energii z OZE. Aukcje rozstrzygnięte w latach 2016-2019 powinny zaowocować powstaniem elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 3,4 GW.  

Ponadto trzeba mieć na uwadze ogólne założenia wynikające z Krajowego Planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030. Według nich udział OZE w całościowej puli wytwarzanej w kraju energii ma systematycznie wzrastać. Plan na 2020 zakładał wzrost o 15%, następny pułap to 17,6% w roku 2025 oraz 21% w 2030. Wielkie nadzieje pokładane są jednak nie tyle w niewielkich elektrowni wiatrowych w małych firmach czy gospodarstwach rolnych, a przede wszystkim w potężnych morskich farmach wiatrowych.
 


Światowy zwrot w kierunku wykorzystywania energii wiatrowej jest wyraźnie zaakcentowany. Inwestycje krajów Unii w energię z wiatru systematycznie rosną. Polska na szczęście nie pozostaje w tyle i nie tylko interesuje się zagranicznymi rozwiązaniami i technologiami, ale i opracowuje własne usprawnienia i elementy systemów, które – według tego, co zdradzają eksperci – mogą zrewolucjonizować rynek. Czy jednak wydarzy się to już w 2021 roku, czy będziemy musieli poczekać dłużej? Niestety, trudno o coś więcej niż prognozy. Te jednak są zdecydowanie pozytywne. Jeśli nie 2021, to na pewno kolejne lata będą należały do elektrowni wiatrowych.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ