Partner serwisu

Prawo do informacji geologicznej w ujęciu historycznym

Kategoria: Zdaniem prawnika

Hubert Schwarz
Kancelaria Prawnicza Amadeus

Prawo do informacji geologicznej oraz prawo do korzystania z informacji geologicznej to dwa rodzaje uprawnień, z którymi spotykamy się na gruncie PGiG w odniesieniu do danych i próbek geologicznych oraz wyników ich przetworzenia i interpretacji.

Prawo do informacji geologicznej w ujęciu historycznym

Należy obydwa te rodzaje uprawnień odróżnić. Prawo do informacji geologicznej jest prawem o najszerszym zakresie, uprawniającym zarówno do korzystania z informacji geologicznej, jak i rozporządzania nią. Wyłącznie w celu zobrazowania różnic, porównałbym prawo do informacji geologicznej — do prawa własności z KC (choć nim nie jest), zaś prawo do korzystania z informacji geologicznej — do dzierżawy. Oczywiście, jest to tylko porównanie, z którego nie można wyciągać wniosków natury prawnej, w postaci utożsamiania prawa do informacji geologicznej z własnością, o której mowa w przepisach KC, a prawa do korzystania - z dzierżawą. Prawo do korzystania z informacji geologicznej jest jakby „wycinkiem” prawa do informacji, dotyczącym wyłącznie możliwości do korzystania z informacji. Jako że informacja geologiczna jest niematerialna (poza próbkami), to jeszcze lepszym porównaniem byłoby zestawienie autorskich praw majątkowych oraz praw z licencji (licencja upoważnia do korzystania z przedmiotu praw autorskich w określonym w umowie wycinku).

Obecnie obowiązująca ustawa utrzymuje zasadę znaną już na gruncie PrGiG1994, zgodnie z którą prawo do informacji geologicznej przysługuje Skarbowi Państwa — natychmiast, bez wyjątków i bez odszkodowania. Zagadnienie to podlegało na przestrzeni lat ewolucji, zainicjowanej niejako przez zmiany ustrojowe w roku 1989.

 

Autor: Hubert Schwarz, Kancelaria Prawnicza Amadeus

Fot. sxc.hu

 

Cały artykuł przeczytają Państwo w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" nr 5/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ