Partner serwisu
14 czerwca 2018

Zmiana ustawy o odpadach wpłynie na działalność kopalń odkrywkowych

Kategoria: Aktualności

Nowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o odpadach dotyka kopalń na etapie rekultywacji. Aby przeprowadzić rekultywację z użyciem odpadów (odzysk poza instalacjami poprzez wypełnienie wyrobiska) wnioskodawca musi być właścicielem nieruchomości.

Zmiana ustawy o odpadach wpłynie na działalność kopalń odkrywkowych

Wersja według projektu z 8 czerwca ustawy zmieniającej ustawę z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach:

"Art. 41b. Gospodarowanie odpadami polegające na zbieraniu odpadów niebezpiecznych lub odzysku odpadów przez wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych odbywa się wyłącznie na terenie, którego właścicielem jest posiadacz odpadów gospodarujący odpadami.";

Wersja przedstawiona w ramach konsultacji społecznych:

Art. 41b. Gospodarowanie odpadami polegające na zbieraniu odpadów niebezpiecznych odbywa się wyłącznie na terenie, którego posiadacz odpadów gospodarujący odpadami jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, dzierżawcą lub najemną ujawnionym w księdze wieczystej.

Komentarz: pierwotne brzmienie projektu uderza w branże kopalni odkrywkowej, która często prowadzi wydobycie a później rekultywację na gruntach dzierżawionych.

Więcej informacji w załącznikach

Arek
2018-06-16
Przepis niekonstytucyjny i tyle.
Mariusz Grunt
2018-06-26
W trakcie konsultacji podnoszono niekonstytucyjność tego zapisu. W aktualnej wersji ustawy dostępnej na stronie sejmu (głosowanie jutro) jest dodane użytkowanie wieczyste i że wymóg ten nie dotyczy jednostek budżetowych.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ