Partner serwisu

RELACJA

Kategoria: XX Sympozjum Cement Wapno

20 lat minęło, czyli konferencja Kruszywa Cement Wapno 15-17 października 2013

XX konferencja naukowo-techniczna ,,Kruszywa Cement Wapno” przebiegła pod znakiem jubileuszu. Debata pn. ,,Branża 20 lat temu, dziś i za 20 lat” oraz panel jubileuszowy pozwoliły nam przypomnieć sobie jak branża wyglądała jeszcze kilkanaście lat temu. Starano się również wyjaśnić kwestie nowoczesnej eksploatacji kruszywa oraz efektywnej i ekonomicznej produkcji. Nie zabrakło wystawy stoisk, występu kwartetu smyczkowego Obsession, a także wycieczki do zakładu Wiśniówka, należącego do Eurovii Kruszywa.

RELACJA

Obrady zainaugurowała Marzena Rabiasz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach, Paweł Tomczak, dyrektor kopalni Wiśniówka, Aleksander Kabziński, prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Kruszyw oraz Stefan Góralczyk – dyrektor Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego

Cykl referatów rozpoczęła Danuta Kukielska z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. O Hardox Wearparts – kompletnych rozwiązaniach dla utrzymania ruchu mówił Michał Tatarowicz z SAAB Poland Sp. z o. o. Tomasz Domagała z C. C. Jensen Polska Sp. z o. o. przedstawił temat niezawodności pracy maszyn, dzięki filtracji CJC. W referacie Wiesława Lutowskiego z ROSSI POLSKA Sp. z o. o. uczestnicy mogli posłuchać o optymalizacji procesów produkcyjnych z zastosowaniem rozwiązań napędowych ROSSI, a dzięki wystąpieniu Romana Maska dowiedzieli się czym jest BELZONA®. O skutecznej kontroli wibracji przesiewaczy dzięki zastosowaniu zawieszeń wibracyjnych Resatec mówił Artur Tundys z Margo Sp. z o. o.

Mariola Stefanicka z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej oceniała skuteczność stosowanych rozwiązań technicznych, ograniczających zapylenie w górnictwie kruszyw, natomiast tematem optymalizacji energetycznych układów napędowych zajął się Bogdan Chrzanowski z FZN Marbaise LS Sp. z o. o. Referat pn. ,,Taśmy transporterowe ContiTech. Doskonała technologia dla każdej aplikacji w przemyśle” przedstawili Hedvig Molnar i Attila Ferencz z firmy ContiTech, natomiast przykłady sprawnych rozwiązań w uszczelnieniach mechanicznych w pompach zawiesin przytaczał Zenon Gawronek, Aesseal Polska Sp. z o.o. Marek Ożóg z ABRASERVICE POLSKA przedstawił referat ,,CREUSABRO®: trudnościeralność i obrabialność – innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych stali trudnościeralnych”.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła debata jubileuszowa ,,Branża 20 lat temu, dziś i za 20 lat”. Prezes Zarządu Polskiego Związku Producentów Kruszyw wypytywał specjalistów m.in. o to jak wspominają branżę sprzed lat, jej problemy, wyzwania i atmosferę. Starał się wyjaśnić w jakich dziedzinach nastąpiły największe zmiany, a także jak branża może wyglądać za kolejne 20 lat i czy spowolnienie, które obecnie występuje może przynieść coś dobrego dla producentów.

Po zakończeniu części wykładowej konferencji nastąpiła uroczysta gala jubileuszowa, na której Aleksandrowi Kabzińskiemu i Arturowi Bębnowi wręczono statuetkę ,,Klucza sukcesu” za całokształt pracy zawodowej oraz wszystkie zasługi dla branży kruszywowej.
Swoim występem czas gościom umiliły dziewczyny z kwartetu smyczkowego Obsession, które połączeniem muzyki, kobiecości i dowcipu zdobyły serca publiczności.

Drugi dzień sympozjum otworzyła dyrektor OUG w Kielcach – Marzena Rabiasz, która opowiedziała o zagrożeniach osuwiskowych w odkrywkowych zakładach górniczych, w świetle nowych regulacji prawnych, a film prawie wypadki – zanim tragedia się wydarzy – zaprezentował Łukasz Nastała z Eurovii Kruszywa S.A. O projektowaniu i obliczaniu schematów technologicznych przeróbki skał mówił Jerzy Malewski, z Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej, a tematem jak skutecznie zabezpieczyć połączenia śrubowe przed poluzowaniem zajął się Krzysztof Włodarz z HEICO Poland Sp. z o.o. Nie zabrakło także Michała Sienkiewicza z Beumer Service Sp. z o.o., który przedstawił nowoczesne systemy transportu taśmowego.

Z bloku ,,Ekonomiczna i efektywna produkcja” uczestnicy mogli dowiedzieć się jak zarządzać w czasach kryzysu i wyprowadzić kopalnię z kłopotów finansowych, a na wystąpieniu Macieja Korycińskiego z INFOVER Sp. z o. o. posłuchali o systemach sprzedaży PETRAX, czyli jak zapobiegać zatorom płatniczym. Blok ten zakończył Piotr Michałowski rozwiewając wątpliwości dotyczące tego, co ma wspólnego prowadzenie kamieniołomu z dobrą praktyką morską.

Warunki optymalizacji technologii robót strzałowych w odkrywkowych zakładach górniczych – to temat, który poruszył Arkadiusz Grześkowiak z POLTEGOR-INSTYTUT, a o badaniach obiegu metali lotnych (Hg, Ti, Cd) w piecach cementowych mówiła Ewa Głodek z ICiMB OIPMB w Opolu. Wiele pytań zadano Konradowi Mieszczankowskiemu z Zakładu Miedzianka, który opisywał doświadczenia w zakresie wykonywania robót wiertniczo-strzałowych systemem zleconym na przykładzie Nordkalk Sp. z o.o.

Panel jubileuszowy: Branża 20 lat temu, dziś i za 20 lat rozpoczął profesor Artur Bęben, który starał się opisać swoją pracę zawodową w pigułce, natomiast tematem rozdrabniania wczoraj, dziś i jutro zajął się Tomasz Gawenda z Akademii Górniczo-Hutniczej. O uwarunkowaniach rozwoju górnictwa odkrywkowego w Polsce na tle polityki klimatyczno-energetycznej UE opowiadał Zbigniew Kasztelewicz z Katedry Górnictwa Odkrywkowego, Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, Akademii Górniczo-Hutniczej, a na zakończenie wybrane zagadnienia PGG – wczoraj, dziś i jutro omówił Hubert Schwarz ze Stowarzyszenia Kopalń Odkrywkowych.

XX sympozjum naukowo-techniczne ,,Kruszywa Cement Wapno” zakończyła wycieczka techniczna w kopalni Wiśniówka, należąca do Eurovii Kruszywa.
 

 

Zobacz także:

Jubileuszowa konferencja Kruszywa – Cement - Wapno – galeria zdjęć

 

Honorowy gospodarz
   

   
         
Honorowy patronat:

Wyższy Urząd Górniczy

Główny Geolog Kraju

Polski Związek Producentów Kruszyw

         
Patronat naukowy:
 

Politechnika Wrocławska
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych

 
         
Partner branżowy:

         
Partner: Patronat medialny: Organizator

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ