Partner serwisu
16 kwietnia 2018

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekSUROWCE.pl w I kwartale 2018 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Rekultywacja obszarów pogórniczych z jednej strony rekompensuje niekorzystne zmiany powodowane działalnością wydobywczą, a z drugiej jest początkiem nowego, często bardziej atrakcyjnego sposobu zagospodarowania terenu. Świadczy o tym analiza rekultywacji dokonywanych przez górnictwo odkrywkowe z minionych lat.

Gwarancja należytej jakości produkowanego betonu związana jest m.in. z wykorzystywaniem do jego produkcji tylko składników zgodnych z wymaganiami zawartymi w obowiązującej specyfikacji technicznej (normie betonowej PN-EN 206), stosownie do zamierzonego zastosowania oraz do zapewnienia, aby skład betonu odpowiadał wymaganiom klas ekspozycji czy rodzaju wykonywanego elementu.

Odpady w języku potocznym są bardziej precyzyjnym pojęciem niż w ujęciu prawnym. Nierzadko pojawiają się przypadki nieświadomego wytwarzania przez przedsiębiorców odpadów, co oznacza, że wytwarzając określone substancje nie wiedzą oni, że powinni zakwalifikować je jako odpady. O tym, jak prawidłowe zakwalifikowanie wytworzonej substancji jest ważne, niech świadczy wysokość grożącej kary za wytwarzanie odpadów bez wymaganej decyzji, wynoszącej 5000 zł.

Wszystko ma swój koniec – także działalność wydobywcza. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest przeprowadzenie rekultywacji gruntów pogórniczych. Przyjrzyjmy się wybranym tezom z ostatnich orzeczeń sądów dotyczących tego zagadnienia.

Jak wynika z raportu firmy badawczej PMR „Sektor budowlany w Polsce 2017 – Analiza regionalna. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”, po spowolnieniu odnotowanym w 2016 r., w najbliższych latach oczekiwany jest stopniowy wzrost aktywności inwestycyjnej w większości polskich regionów, będący rezultatem wzmożonej realizacji projektów zarówno publicznych, jak i prywatnych. Jednakże, rozkład planowanych inwestycji będzie nierównomierny i pogłębi podział na Polskę A i B.

Na początku marca 2017 roku firma Weir Minerals Poland podjęła się realizacji budowy kompletnego zakładu produkcji kruszyw, zlokalizowanego w Chełmie Górnym na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Właściciele i zarządzający Zakładów Produkcji Kruszyw Szumowo zajęli 84.miejsce w pozycji rankingu Forbes - 100 Najbogatszych Polaków 2017. W 2016 roku plasowali się na 85. pozycji.

Granit, dolomit, piasek czy żwir – z takimi kopalinami w branży spotykamy się na co dzień. Jednak nieczęsto słyszy się o chalcedonicie. Tymczasem w samym środku Polski znajduje się jedyna w kraju kopalnia wydobywająca ten surowiec, który – jak się okazuje – jest cenny niczym złoto. – Kiedyś pewien znany profesor powiedział nam, że przyjdą czasy, w których chalcedonitowe drogi będą rozbierane, aby odzyskać ten kruszec – mówi Kazimierz Kośka, dyrektor kopalni Inowłódz.

Podczas jednego z wykładów poświęconych optymalizacji, kilka osób spytało  o „obco brzmiące dla nich zwroty typu Lean czy 5S”. Ale, drogi Czytelniku, jeżeli kiedykolwiek zdarzyło ci się, będąc dzieckiem, że rodzice powiedzieli, abyś posprzątał swój pokój, to znasz 5S. I możesz łatwo wdrożyć go dziś w swojej kopalni.

By prowadzić prace związane z odwodnieniem kopalni, wykorzystaniem napływających do wyrobisk wód trzeba uzyskać szereg zezwoleń wydawanych na podstawie ustawy Prawo wodne, spójnych z Prawem geologicznym i górniczym. Artykuł autorstwa Mariusza Dyki przybliża najważniejsze przepisy dotyczące gospodarowania wodą na terenie zakładu górniczego.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ