Partner serwisu
02 października 2014

Warszawiacy wybrali szczęśliwe miejsca w stolicy

Kategoria: Aktualności

Rozstrzygnięto konkurs na najszczęśliwsze miejsca w Warszawie zorganizowany przez Lafarge i portal  www.nowawarszawa.pl. Zebrano 1200 głosów. Jedną czwartą z nich oddano na plażę nad Wisłą. Konkurs był częścią projektu „Szczęśliwe Miasta”, badającego poziom satysfakcji z życia w dziewięciu metropoliach, w tym w Warszawie.

Warszawiacy wybrali szczęśliwe miejsca w stolicy

Uczestnicy konkursu mogli wybierać jedną spośród 10 lokalizacji (Plaża nad Wisłą, Pałac w Wilanowie, Stadion Narodowy, Trakt Królewski, Park Fontann przy Podzamczu, Soho Factory, Plac Zbawiciela, Pole Mokotowskie, Centrum Nauki Kopernik, Park Skaryszewski) lub zaproponować własne szczęśliwe miejsce. 

– Cieszy nas duże zainteresowanie konkursem. Chcieliśmy dowiedzieć się, w których miejscach warszawiacy czują się najlepiej i są szczęśliwi. Pracujemy obecnie nad kilkoma projektami małej architektury w stolicy. Wyniki konkursu są dla nas ważną wskazówką przy wyborze ich lokalizacji  – powiedziała Magdalena Kicińska z Lafarge.

Szczęśliwe Miejsca
Najwięcej głosów uczestników konkursu „Szczęśliwe Miejsca” zebrała plaża nad Wisłą (24,5% głosów), Plac Zbawiciela (12,6%), Pole Mokotowskie (12,6%) oraz Inne miejsce (16,8). Wśród innych miejsc, wskazywanych przez warszawiaków jest m.in. Park Szczęśliwicki, Moczydło i Plac Grzybowski.

– Obserwujemy zachowania warszawiaków, którzy od kilku lat dosłownie szturmują stołeczne plaże. Warszawa wraca nad Wisłę w sposób zupełnie naturalny. Przed II wojną światową wiślane plaże cieszyły się ogromną popularnością i po prawie 70 latach miasto wraca nad rzekę, tak jak jest na całym świecie. Tego chcą warszawiacy i ten trend będzie narastał – dodaje Tomasz Reich, redaktor naczelny, portalu NowaWarszawa.pl

Organizatorzy konkursu nagrodzili 11 osób (po 1 w każdej z kategorii), które najciekawiej uzasadniły swój wybór.

Trakt Królewski
Jury przyznało także nagrodę dodatkową dla Małgorzaty, która tak opisała Trakt Królewski: „To zdecydowanie najbardziej magiczne miejsce Warszawy. Kiedy tylko wracam do stolicy, zawsze swoje pierwsze kroki kieruję właśnie na Trakt Królewski, dlaczego bo spacerując nim odczuwam bicie serca Warszawy sprzed lat, mimo nowoczesności stolicy i szybkości życia, tam zawsze jest klimat, pozytywna energia i bliskość z historią tego przepięknego miasta. To ile przeżyła Warszawa na przestrzeni wieków zdecydowanie rozpoczyna się tutaj i skłania do myślenia co by było gdyby…. Uwielbiam usiąść w kawiarence na Krakowskim Przedmieściu i wpatrywać się w przemieszczający tłum wyobrażając sobie, że jest sto lat wcześniej i co tutaj się dzieje w tym czasie... i powiem szczerze czasami udaje mi się tak totalnie przenieść, ale to zasługa klimatu tego miejsca, kamieniczek, uliczek, dlatego zdecydowanie będę twierdzić, że Trakt Królewski to magiczne i jedno z najbardziej ponadczasowych miejsc w Warszawie, a kto wie czy nie w Polsce.”

Badanie satysfakcji z życia w metropoliach świata
Konkurs „Szczęśliwe Miejsca” jest częścią projektu „Szczęśliwe Miasta”, poprzez który Lafarge, lider rozwiązań dla budownictwa, pragnie porównać poziom satysfakcji z życia w metropoliach świata i poznać opinie mieszkańców na temat miejsc ich zamieszkania. Badania przeprowadzone w ramach projektu zostały zrealizowane na grupie 5445 respondentów w okresie od sierpnia 2013 do czerwca 2014 roku w Warszawie, Barcelonie, Madrycie, Paryżu, Chicago, Rio de Janeiro, Bombaju, Algierze i Chongqing. Raport z badań dostępny jest na stronie Internetowej: www.lafarge.pl

Pełne wyniki konkursu dostępne są na stronie: http://szczesliwemiejsca.nowawarszawa.pl/plebiscyt.html

Źródło.: Lafarge

Fot.: Artur Witkowski

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ