Gonimy Skandynawię. Czego polski rynek budowlany może nauczyć się od szwedzkiego?
Panujące w Szwecji przepisy budowlane są jednymi z najbardziej rygorystycznych w Europie, co zmusza inwestorów i wykonawców do stosowania nowoczesnych, ekologicznych technologii. Jednocześnie każdy kraj wypracowuje w czasie pewne praktyki, które mogą być inspiracją dla innych państw. Jak wygląda rynek budowlany w Szwecji oraz czego Polacy mogą uczyć się od Skandynawów i odwrotnie?

Polski rynek budowlany jest konkurencyjny finansowo w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej. Choć inflacja dotknęła zarówno nasz kraj, jak i inne europejskie państwa, to nadal pozostajemy atrakcyjnym eksporterem i wykonawcą projektów budowlanych. Widać to m.in. na przykładzie rynku szwedzkiego, który otwiera się na polskie usługi w branży budowlanej. Jednocześnie Skandynawia może być dla Polski inspiracją jeśli chodzi o dobre praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Czas to pieniądz
Na rynku budowlanym to znane porzekadło przeradza się w rzeczywistość. W Polsce godzina pracy jest często tańsza niż w innych krajach Unii Europejskiej, dlatego niektóre zagraniczne przedsiębiorstwa decydują się na zamawianie usług od polskich projektantów i wykonawców. Co więcej, w Szwecji aż 80 proc. zasobów mieszkaniowych wybudowanych jest z użyciem prefabrykatów. Ze względu na oba te czynniki Pekabex, firma zajmująca się produkcją prefabrykatów i projektowaniem rozwiązań z ich wykorzystaniem, otworzył filię właśnie w Szwecji.
Dostajemy zlecenia z rynku szwedzkiego, ponieważ Szwedzi często nie są w stanie własnymi zasobami pokryć zapotrzebowania na prefabrykaty. Wymiana doświadczeń pozwala porównać nasz sposób realizacji projektów z rozwiązaniami ze Skandynawii. Widzimy, że na północy Europy czas odgrywa ważną rolę, nie ma pośpiechu. Niektóre budowy są planowane nawet na rok przed ich rozpoczęciem ich realizacji - mówi Ewelina Roziewska, kierowniczka projektu w firmie Pekabex
Takie podejście pozwala na dokładną analizę projektu i bardzo precyzyjne modelowanie w BIM (ang. Building Information Modeling), czyli technologii, która pozwala na tworzenie cyfrowego modelu budynku zawierającego szczegółowe informacje o jego wszystkich elementach. To umożliwia wyeliminowanie kolizji instalacji czy generowanie mniejszej ilości odpadów na budowie, co jest ważne z perspektywy zrównoważonych działań w przedsiębiorstwach. W Polsce tego typu kroki też są podejmowane, ale praktyka pokazuje, że Szwedzi poświęcają na ten etap więcej czasu. To, co u nas zajmuje kilka miesięcy, u nich potrafi trwać nawet rok.
Różnice kulturowe w budownictwie
W branży budowlanej można zauważyć pewne różnice kulturowe w całościowym podejściu do projektów. Szwedzi odbierają budowę jako przedsięwzięcie, którego wszystkie elementy muszą od początku ze sobą współgrać. Prefabrykaty nie są dla nich tylko materiałem – traktują je jako część budowli, które muszą dobrze komponować się z całością.
Szwedzi już na początku prac nad projektem myślą, jak łączenia elementów wkomponować w bryłę projektu. Koncepcja architektoniczna nie dotyczy jednego bloku, ale całego osiedla. Przykładają także wagę do tego by obiekty były dostępne dla wszystkich - tłumaczy Ewelina Roziewska.
Komentarze