Partner serwisu

Czy RDOŚ ma prawo do kontroli obszaru górniczego

Kategoria: Zdaniem prawnika

Podczas dialogu z interesariuszami zorganizowanego na konferencji "Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku", uczestnicy zadawali pytania i zgłaszali swoje postulaty. Jeden z nich dotyczył uprawnień Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Szczegółowego wyjaśnienia w tej sprawie udzielił Hubert Schwarz (Kancelaria Prawnicza AMADEUS).

Czy RDOŚ ma prawo do kontroli obszaru górniczego

Czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma prawo do kontroli obszaru górniczego, planów ruchu, kontroli PZZetów, dokumentów i raportu oddziaływania na środowisko oraz dokumentów górniczych?

Hubert Schwarz: Inspekcją, która jest powołana do dokonywania nadzoru i kontroli w zakresie ochrony środowiska jest przede wszystkim Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. RDOŚ ma prawo do wzywania o dokumentację w momencie, gdy zakład stara się o koncesję. Ochrona środowiska podlega również organowi nadzoru górniczego. Możliwość kontroli funkcjonującego zakładu mają także posiadające szerokie kompetencje organy administracji geologicznej. W nowelizacji ustawy węglowodorowej przewiduje się uprawnienia do kontroli przez Państwowy Instytut Geologiczny jako służby geologicznej. Możliwość kontroli mają również inne instytucje takie jak Inspekcja Sanitarna, Paostwowa Inspekcja Pracy.
Natomiast warto wziąd pod uwagę limity kontroli danego zakładu oraz konieczność wcześniejszego powiadamiania przedsiębiorcy przez urzędy.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ