Warsztaty „CCS – od pomysłu do instalacji. Jak przedsiębiorca może wdrożyć technologię CCS?”
10 maja w Cementowni Kujawy odbył się warsztat pt. „CCS – od pomysłu do instalacji. Jak przedsiębiorca może wdrożyć technologię CCS?”. Wydarzenie, poświęcone technologii wychwytu i składowania CO2, zorganizował think-tank WiseEuropa w ramach projektu #CCS4CEE.

Projekt Kujawy Go4ECOPlanet
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet, opracowany przez firmę Lafarge oraz Air Liquide, został wysoko oceniony i zaakceptowany do dofinansowania w ramach programu Innovation Fund. Program ten jest finansowany m.in. z wpływów uzyskanych z systemu handlu emisjami CO2 (ETS).
Projekt zakłada powstanie instalacji kriogenicznej do wychwytu CO2 ze spalin w Cementowni Kujawy (ang. CCS – Carbon Capture and Storage), która ma zostać uruchomiona w kwietniu 2027 roku. Wychwycony dwutlenek węgla będzie transportowany koleją do morskiego terminalu w Gdańsku, który ma powstać w ramach projektu ECO2CEE i zapewnić transport oraz skuteczne magazynowanie CO2 na Morzu Północnym.
Można się spodziewać, że sukces projektu będzie miał duży wpływ na poprawę akceptacji społecznej dla wdrażania technologii CCS.
Rozwój technologii CCS/U dla przemysłu cementowego w Polsce
Przypomnijmy, że 25 stycznia 2023 r., w Sejmie obradował Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce. Na spotkaniu przedstawiono wyniki projektu zrealizowanego przez ITPE oraz AGH dla Stowarzyszenia Producentów Cementu, określającego możliwości rozwoju technologii CCS/U dla przemysłu cementowego w Polsce, który stanowi podstawę dla strategii branży cementowej w tym obszarze.
Jako pokłosie tego projektu ITPE aktualnie prowadzi szczegółową analizę implementacji instalacji CCS dla kolejnej spółki z branży cementowej, porównując dostępne komercyjnie technologie. W realizacji zadania decydującą rolę odgrywa praktyczne doświadczenie zdobyte przy realizacji podobnych prac dla spółek energetycznych, sodowych, rafineryjnych, jak i projektów dotyczących przetwarzania CO2 do paliw.
Komentarze