Partner serwisu
02 czerwca 2023

Stacja Uzdatniania Wody na terenie dawnej kopalni

Kategoria: Aktualności

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. oficjalnie przekazała na rzecz Gminy Miasta Jaworzna, ok. 4 ha działek na terenach byłej kopalni Jan Kanty. Podpisano również wstępną umowę na zakup prawa do użytkowania wieczystego na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego.Rozwój gospodarczy i nowe perspektywy zagospodarowania terenu, to główne możliwości jakie zyska blisko 15 hektarów jaworznickich terenów, które Gmina pozyskała od SRK.

Stacja Uzdatniania Wody na terenie dawnej kopalni

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. od wielu lat podejmuje szereg działań wspierających efektywne zagospodarowywanie majątku po zlikwidowanych kopalniach. Działalność  zagospodarowania majątkiem jest jednym z dwóch podstawowych obszarów działalności spółki i obejmuje swoim zasięgiem zasób nieruchomościowy zlokalizowany na terenie 71 gmin w kraju – mówi Janusz Smoliło Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

SRK S.A. z sukcesem realizuje projekty zagospodarowywania majątku, poprzez sprzedaż, najem i dzierżawę, ale również realizację projektów innowacyjnych, zapewniających najbardziej efektywne wykorzystanie majątku. W szczególności, w ramach podejmowanych działań Spółka współpracuje z gminami górniczymi. Wiąże się to głównie ze wspieraniem lokalnej kultury, pielęgnowaniem wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, jak również współpracą z samorządami na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego.

Stacja Uzdatniania Wody na terenie dawnej kopalni

Wspólne działania Gminy i Spółki Restrukturyzacji Kopalń pozwolą na dalsze działania miasta związane z tworzeniem na jego terenie nowych inwestycji i rozwoju terenów mieszkaniowych – mówi Prezydent Paweł Silbert. – Na działce, którą Spółka nieodpłatnie przekazała Gminie, powstanie Stacja Uzdatniania Wody, która docelowo obsługiwać będzie m.in. Jaworznicki Obszar Gospodarczy. To kolejny ważny krok, towarzyszący skrupulatnemu przygotowaniu strefy inwestycyjnej. To między innymi tutaj zainwestowane zostaną rządowe pieniądze pozyskane przez nasze miasto przy wsparciu parlamentarzystów z wydatnym udziałem poseł Ewy Malik, byłego wicemarszałka Dariusza Starzyckiego oraz dzięki decyzjom polskiego rządu o przyznaniu środków finansowych na obudowę inwestycyjną JOG w systemy wodne i kanalizacyjne. To pierwszy etap w pozyskiwaniu przez nas dużych pieniędzy na doprowadzenie mediów do obszaru gospodarczego i przebudowę układu drogowego.

Tereny po kopalni Jan Kanty

Przekazanie nieruchomości w tamtejszym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego funkcjonują jako zabudowa mieszkaniowa o różnej intensywności. Na jednej z pozyskanych działek planowana jest budowa nowe stacji uzdatniania wody – zasilanej wodami kopalnianymi. Oczyszczona woda będzie dostarczana do przedsiębiorstw zlokalizowanych w JOG oraz na potrzeby mieszkańców. Nowy zasób wody odciąży dotychczasowe ujęcie miejskie i zapewni bezpieczeństwo dostaw na kolejne dziesięciolecia. Program Gminy Miasta Jaworzna na nowe inwestycje w sieć wodociągowe i kanalizacyjne oraz budowa Sieci Wodociągowo – Kanalizacyjnej to efekt pozyskanych, zewnętrznych środków w wysokości 100 mln złotych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – obudowa infrastruktury stref gospodarczych w kraju.

Gmina pozyskuje w tym miejscu kilka niezabudowanych działek o powierzchni blisko 4 ha, które położone są na terenach poprzemysłowych po kopalni Jan Kanty. Teren na którym znajduje się Szyb Witold I wraz z zabudowaniami i instalacjami nadal pozostaje we władaniu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Jaworznicki Obszar Gospodarczy – kolejny etap w uruchamianiu strefy nowoczesnych inwestycji

Wydarzenie było również okazją do podpisania wstępnej umowy na zakup prawa do użytkowania wieczystego działki Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która znajduje się na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. 11 hektarowa działka oznaczona nr 9 w obr. 165 m. Jaworzna, zlokalizowana jest w centralnej części JOG. W obecnym kształcie nieruchomość SRK S.A. przecinała tereny inwestycyjne, a nabycie jej przez Gminę rozwiązuje problem niejednorodności stanu prawnego.

źródło: jaworzno.pl
fot. jaworzno.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ