Partner serwisu
25 maja 2023

Tokarki do metalu - jak wybrać odpowiednią?

Kategoria: Aktualności

Za pomocą profesjonalnych maszyn można w łatwy i szybki sposób zabrać się za obróbkę wybranej powierzchni. Jednym z narzędzi, wykorzystywanych podczas pracy z przedmiotami obrotowymi, są tokarki. Ich różne rodzaje umożliwiają dostosowanie technologii i zasad działania do właściwości obrabianego materiału, aby uzyskać pożądane efekty. Jak wybrać odpowiednią tokarkę? Przychodzimy z odpowiedzią!

Tokarka - czym jest i jak działa?

Ze względu na charakter obrabianego przedmiotu, a także rodzaj stosowanej obróbki, wyróżnia się różne typy tokarek. Urządzenie to służy do obróbki materiałów obrotowych zewnętrznych (poprzez toczenie), a także wewnętrznych (poprzez wtaczanie). Do tego rodzaju przedmiotów zaliczają się m.in. kule, stożki, czy wałki. Mechanizm pracy urządzenia polega na wykonaniu głównego ruchu obrotowego obrabianego przedmiotu, a także prostoliniowego ruchu posuwowego narzędzia.

Dzięki zastosowaniu tokarki można więc obrobić powierzchnię różnych materiałów, w tym przede wszystkim metalu. Maszyny, które mają swoje zastosowanie w przemyśle metalowym, muszą być odpowiednio dostosowane. Dlatego też istotna jest znajomość podstawowych parametrów i funkcji urządzeń, aby wybrać najodpowiedniejszy sprzęt do swojego warsztatu. Z szeroką ofertą tokarek do metalu zapoznasz się na stronie: https://jptech-maszyny.pl/tokarki-do-metalu.


Rodzaje tokarek do metalu

Tokarki do metalu mogą spełniać wiele funkcji, dzięki czemu są uniwersalnym sprzętem, umożliwiającym dokładną i szybką produkcję. Na rynku istnieje kilka typów obrabiarek, które dzielą się w zależności od rodzaju obróbki, a także charakteru obrabianej powierzchni. Jakie tokarki do metalu okażą się szczególnie przydatne w profesjonalnym warsztacie?

  • Tokarki CNC - sprzęt tego rodzaju sterowany jest numerycznie, a automatyzacja trybu pracy ułatwia i przyspiesza jej wykonywanie. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnej technologii nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych zadań, ale również usprawnia obróbkę praktycznie każdego tworzywa z zachowaniem ostrożności i niezwykłej precyzji. Szeroki wybór tokarek CNC znajdziesz na stronie: https://jptech-maszyny.pl/tokarki-cnc-do-metalu.
  • Tokarki konwencjonane - są manualną, a więc alternatywną wersją tokarek CNC, a ich podstawową zaletą jest możliwość wykonywania obróbki zgrubnej lub wykończeniowej. W przeciwieństwie do zautomatyzowanych, a więc sterowanych komputerowo urządzeń tokarki konwencjonalne nie są wyposażone w bezstopniową zmianę prędkości obrotowej napędu głównego, a także napędu posuwanego.
  • Tokarki kłowe - mimo swoich niewielkich rozmiarów tego typu tokarki są uniwersalną maszyną o wszechstronnym zastosowaniu w branży przemysłowej. Urządzenia zapewniają skuteczny i bezproblemowy przebieg procesów produkcyjnych związanych m.in. z branżą samochodową, czy metalurgiczną.
  • Tokarki karuzelowe - za ich pomocą można obrobić zarówno przedmioty o małej wysokości, jak i dużej średnicy. Oprócz tego tokarki karuzelowe dobrze poradzą sobie z przygotowaniem wielkogabarytowych elementów, które trudniej będzie obrobić przy wykorzystaniu tradycyjnego sprzętu.
  • Automaty tokarskie wzdłużne - do swojej pracy wykorzystują nowoczesną technologię, a także możliwości oprogramowania komputerowego. Tego typu urządzenia są szczególnie przydatne w trakcie seryjnej produkcji, a dokładność i precyzja przy pracy umożliwia tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych detali.

Rodzaje tokarek do metalu - sprawdź tokarki CNC!

Jak wybrać odpowiednią tokarkę do drewna?

Wybór sprzętu wymaga znajomości podstawowych parametrów, które pozwolą dostosować właściwości sprzętu do charakteru obrabianej powierzchni, a także typu obróbki. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup maszyn od renomowanych producentów, które znajdziesz m.in. na stronie: https://jptech-maszyny.pl/. Istotna jest prędkość skrawania, przy czym większe wartości przekładają się na szybszą i efektywniejszą pracę urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje również głębokość skrawania, a także posuw tokarki. Przy wyborze sprzętu należy sugerować się także siłą skrawania, która powinna być większa niż w przypadku tokarek do drewna.

źródło: art. sponsorowany
fot. art. sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ