Partner serwisu
17 maja 2023

Przetarg na przepustowość na ,,zakopiance"

Kategoria: Aktualności

GDDKiA ogłosiła przetarg na przygotowanie koncepcji poprawy przepustowości prawie 7 km „zakopianki” między Nowym Targiem a Szaflarami. Wykonawca na przygotowanie projektu będzie miał maksymalnie 28 miesięcy.

Przetarg na przepustowość na ,,zakopiance"

Droga z Nowego Targu do Szaflar to główna trasa do Zakopanego. Stale rośnie na niej liczba pojazdów. Ruch między 2015 a 2021 rokiem zwiększył się o 45 proc., do ponad 22 tysięcy pojazdów na dobę. W jeszcze większym stopniu zwiększył się ruch samochodów ciężarowych, bo o 73 proc., do 2,3 tysiąca pojazdów na dobę. Dodatkowe trudności i korki tworzą się w sezonie turystycznym.

W 2024 roku planowane jest oddanie do ruchu DK47 z Rdzawki do Nowego Targu. Po zakończeniu tej inwestycji cały odcinek między Krakowem a Nowym Targiem będzie drogą dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Dlatego też konieczne jest rozpoczęcie prac pozwalających na zwiększenie przepustowości DK47 między Nowym Targiem a Zakopanem.
Jakie są pomysły na tę drogę?

Poprawa przepustowości drogi będzie przygotowywana w jej obecnym śladzie. Tam, gdzie będzie to możliwe, GDDKiA chce dobudować dodatkowe pasy ruchu. Planowana jest rozbudoa skrzyżowań, przebudowa zjazdów i wybudowanie ok. 1 200 metrów chodnika. Opracowanie dokładnego zakresu przebudowy będzie zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy.


Pozostała część „zakopianki”

O krok dalej GDDKiA jest dla pozostałego odcinka DK47, od Szaflar do ronda w Zakopanem. W styczniu podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego odcinka. Przewiduje się, że całość prac związanych z przygotowaniem przebudowy obu odcinków potrwa do 2028 roku. Po tym terminie będzie możliwe rozpoczęcie prac budowlanych.

 

źródło: www.gov.pl
fot. www.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ