Partner serwisu

Jaką kruszarkę szczękową wybrać?

Kategoria: Aktualności

Pytanie zawarte w tytule niejednokrotnie zadają sobie przyszli użytkownicy kruszarek. Samo porównanie głównych parametrów maszyn, często bliźniaczo podobnych pod kątem specyfikacji technicznej, powoduje, że głównym kryterium ich doboru staje się cena. Wszystkie te kruszarki posiadają wymiary komory kruszącej ok. 1100x700mm i masę całkowitą ok. 40 ton.

Jaką kruszarkę szczękową wybrać?

Mobilne kruszarki szczękowe – porównanie kruszarek

Spróbujmy porównać te maszyny i zastanowić się dlaczego najlepiej sprzedającą się kruszarką na świecie jest Lokotrack LT106 firmy Metso. Wszyscy wiedzą, że jej cena jest wysoka – ale co się kryje w tej cenie i dlaczego za kruszarkę Metso trzeba tyle zapłacić? Na co należy zwrócić uwagę przy doborze właściwej kruszarki? Poniżej przedstawiamy 10, naszym zdaniem, najważniejszych argumentów i kryteriów doboru mobilnej kruszarki szczękowej w klasie 40 ton masy własnej.

1. Czy kruszarka posiada odsiew wstępny – tylko ruszt czy też ruszt i pokład sitowy?

Wstępny odsiew to przede wszystkim odsiew naturalnie drobnej frakcji w celu odsprzedaży na rynku w postaci mieszanki. Im lepszy odsiew tym mniej materiału dostaje się do komory kruszącej, redukującej wydajność i zwiększając zużycie płaszczy kruszących. Nie każda jednak kruszarka umożliwia odsiew boczny konkretnej frakcji – np. 0-32mm. Większość kruszarek posiada odsiew wstępny jedynie na ruszcie podawacza wibracyjnego (zwykle rozstaw rusztu ok 50mm). Lokotrack LT106 posiada dodatkowo dolny pokład przesiewający z sitem o oczku np. 35mm umożliwiającym separację frakcji 0-32mm.

Jaki przenośnik taśmowy?

Jedynie Lokotrack posiada w ofercie opatentowany zakrężny przenośnik taśmowy umożliwiający odsiew wstępny w promieniu 180 stopni przy jednocześnie dużej wysokości składowania materiału. Większość kruszarek posiada krótki przenośnik boczny z wysokością wysypu ok. 2,5m.

2. Jaki napęd posiada kruszarka?

Napęd hydrauliczny umożliwia ruch wsteczny szczęki powodując udrożnienie kruszarki w przypadku blokady komory kruszącej. Oczywiście wpływa to nie tylko na wydajność, ale także na bezpieczeństwo obsługi kruszarki. Inny rodzaj przełożenia napędu poprzez sprzęgło jest zwykle najczęstszą przyczyną awarii układu napędowego.

Kruszarka Lokotrack posiada napęd hydrauliczny umożliwiający wsteczny ruch szczęki.

3. Jaki jest zakres nastawy szczeliny css?

Szeroki zakres nastawy szczeliny css umożliwia stosowanie kruszarki w wielu aplikacjach. W przypadku łatwo kruszalnego [lt106-8] materiału jakim jest gruz budowlany, Lokotrack LT106 jako jedyny umożliwia pracę przy szczelinie css wynoszącej nawet 25mm, czyli produkcję materiału do 40mm!

To samo dotyczy największej możliwej szczeliny. Tylko LT106 zezwala na ustawienie aż 200mm szczeliny umożliwiając produkcję kamienia hydrotechnicznego do 350 a nawet do 400mm.

Dodatkowym atutem jest monitorowanie nastawy szczeliny za pomocą systemu kontrolnego IC700.

4. Jakie jest sterowanie dostępne wraz z urządzeniem?

Kruszarka Lokotrack LT106 wyposażona jest w system kontroli i obsługi IC700 z panelem interaktywnym.

a) intuicyjna obsługa umożliwia łatwą obsługę maszyny, podaje informację o wystąpieniu awarii oraz sposobie jej usunięcia.

b) system umożliwia sekwencyjne uruchomienie wszystkich komponentów kruszarki za pomocą jednego przycisku.

c) komputer współpracując z czujnikiem poziomu nadawy reguluje prędkość podawacza rusztowego zapewniając tym samym optymalizację całego procesu i maksymalną wydajność kruszarki.

d) w przypadku braku nadawy na podawaczu, czujnik poziomu przekazuje sygnał do komputera i powoduje zmniejszenie obrotów silnika napędowego tak, aby zmniejszyć zużycie paliwa.

Zadaniem systemu IC700 jest weryfikacja parametrów pracy i informowanie:

- operatora – jakie są bieżące parametry pracy, a w przypadku awarii, co się stało i w jaki sposób awarię usunąć oraz wykonać diagnostykę - kontrolę połączeń elektrycznych

- nadzoru – dot. kontroli zysków i kosztów, m.in. jaka jest wydajność godzinowa oraz wydajność na zmianę i przy jakim zużyciu paliwa

- serwisu – na temat historii obciążenia kruszarki, przeciążeń, alarmów, awarii, historii pracy urządzenia sięgającej kilku miesięcy wstecz;

System IC dostępny jest w kilku językach, m.in. w języku polskim.

NASTĘPNA STRONA

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ