Partner serwisu
28 lipca 2014

Świerzawa: złoża metabazaltu

Kategoria: Aktualności

W Dobkowie, w dość dużej odległości od terenów zamieszkałych, udokumentowano niemałe złoża metabazaltu. Wstępnie złoże „Jurczyce”, bo o nim mowa, szacowane jest na 28 mln ton. Działalność kamieniołomu dałaby pracę około 30 osobom, a także wymogłaby na samorządach poprawę jakości infrastruktury transportowej. Plany zakładają także wybudowanie taśmociągu napowietrznego do Starej Kraśnicy.

 

Świerzawa: złoża metabazaltu

Z niego zaś w kierunku Wojcieszowa kamień miałby być wywożony linią kolejową nr 776. O aktualne losy tego złoża zapytaliśmy zastępcę burmistrza Świerzawy:

- Ostatnio cisza. Ruch należy do inwestora. Jest zrobiona zmiana w PZP. Złoże jest udokumentowane. Wszystkie procedury, które powinna przeprowadzić gmina są zrealizowane. Gmina pozytywnie ocenia przedsięwzięcia mogące wpłynąć na rozwój gospodarczy. Jednym z celów operacyjnych tworzonej strategii rozwoju jest: „wykorzystanie naturalnego bogactwa surowcowego” - odpowiedział nam Zbigniew Mosoń.

Warto nadmienić, że świerzawska strategia na lata 2015-2025 jest tworzona nie tylko przez władze gminy, ale również lokalnych działaczy oraz zwykłych mieszkańców.

Wspomniane złoże byłoby bardzo dużym zastrzykiem gotówki dla 25-milionowego budżetu Świerzawy. Jak wówczas oceniał burmistrz Świerzawy Józef Kołcz do gminnej kasy mogłoby w sumie wpłynąć 17,5 mln zł z tytułu opłaty eksploatacyjnej i ok. 125 tys. zł rocznie podatku od nieruchomości. Radni w czerwcu 2011 podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świerzawa. Złoże usytuowane jest na prywatnej 16-hektarowej działce. Także podczas jednej z sesji Rady Powiatu Złotoryjskiego radny Krzysztof Maciejak zwrócił się z interpelacją w sprawie "Jurczyc" do ówczesnego starosty Józefa Sudoła.

Więcej e-legnickie.pl

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ