Partner serwisu
18 lipca 2014

„Quarry Life Award” – druga edycja już na półmetku

Kategoria: Aktualności

W poprzednim tygodniu, na półmetku konkursu „Quarry Life Award” promującego walory przyrodnicze terenów kopalnianych, odbyło się spotkanie naukowców z jurorami konkursu. Ochrona dzikich pszczół i gniewosza plamistego – niezwykle rzadkiego w Polsce węża dusiciela – to cele dwóch z pięciu realizowanych projektów badawczych w kraju. Uczestnicy konkursu organizowanego przez koncern HeidelbergCement walczą o nagrodę główną w wysokości 30 tys. euro!

„Quarry Life Award” – druga edycja już na półmetku

Na pomoc przyrodzie

Realizowane w ramach konkursu „QLA” projekty badawcze są już na półmetku. Podczas spotkania na terenie kopalń uczestniczących w konkursie, z udziałem jury, naukowcy zaprezentowali postępy swoich prac. – W trakcie badań na terenie Kopalni Wapienia „Górażdże” wyróżniliśmy 27 różnych gatunków pszczół. Rola tych owadów dla istnienia większości ekosystemów jest kluczowa, dlatego uważamy, że należy podjąć działania rekultywacyjne, służące poprawie ich siedlisk, np. dzięki nasadzaniu odpowiednich roślin – tłumaczył Marcin Sikora z wrocławskiego Stowarzyszenia „Natura i Człowiek", koordynator jednego z projektów „Quarry Life Award”.

Naukowcy zaangażowani w projekt zajmują się także kompleksową inwentaryzacją płazów i gadów na terenie kopalni „Górażdże”, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk gniewosza plamistego oraz analizą, której celem jest wykazanie, jak stosunki wodne i hydrochemiczne wpływają na bioróżnorodność wyrobisk. Pozostałe prace badawcze biorące udział w konkursie dotyczą inwentaryzacji środowiska przyrodniczego terenów poeksploatacyjnych oraz waloryzacji występujących tam gatunków fauny i flory.

35 przyrodników walczy o finał

W pięciu finałowych projektach polskiej edycji konkursu, organizowanej przez Grupę Górażdże należącą do koncernu HeidelbergCement, uczestniczy 35 przyrodników. Są to: zespół z wrocławskiego Stowarzyszenia „Natura i Człowiek", zespół ze studenckich kół naukowych łączący młodych przyrodników i specjalistów Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawiciele Towarzystwa Herpetologicznego „Natrix” z Wrocławia, studenci i naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Damian Chmura z Uniwersytetu Śląskiego i Tadeusz Molenda z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku- Białej.

Uczestnicy polskiej edycji konkursu walczą o nagrody pieniężne, których pula wynosi 9,5 tys. euro. Każdy z pięciu polskich projektów bierze również udział w klasyfikacji międzynarodowej konkursu „QLA” i w przyszłości ma szansę ubiegać się o główną nagrodę w wysokości 30 tys. euro.

„QLA”

„Quarry Life Award” (w wolnym tłumaczeniu: odkryj pokłady natury) jest międzynarodowym konkursem, który ma na celu popularyzację walorów przyrodniczych terenów kopalni surowców mineralnych i poszukiwanie sposobów na ochronę ich bioróżnorodności. Obecnie realizowanych jest 110 projektów w 22 krajach na czterech kontynentach.

Najlepsze projekty i dokonania młodych naukowców zostaną wykorzystane do prowadzenia bardziej efektywnych pod względem ochrony bioróżnorodności działań rekultywacyjnych.

Krajowe projekty konkursowe przeprowadzane są w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia „Górażdże” i dwóch kopalniach surowców mineralnych (Wójcice k. Nysy oraz Nowogród Bobrzański k. Zielonej Góry).

Ogłoszenie zwycięzcy polskiej edycji konkursu nastąpi podczas gali finałowej w listopadzie, natomiast międzynarodowej – w grudniu. Organizatorem „Quarry Life Award” jest koncern HeidelbergCement, którego częścią jest Grupa Górażdże.

 

Więcej informacji na: www.quarrylifeaward.pl

Źródło: www.gorazdze.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ