Partner serwisu
02 sierpnia 2022

GDDKiA: Mamy zezwolenie na realizację obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79

Kategoria: Aktualności

Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji.

GDDKiA: Mamy zezwolenie na realizację obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79

Obwodnica o długości 10,3 km ominie po stronie północnej tereny zabudowane podkrakowskiej miejscowości. Powstanie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Decyzja ZRID umożliwi rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań za nieruchomości przejmowane pod budowę drogi. 

Nie tylko droga główna

Zadaniem przyszłego wykonawcy będzie wybudowanie obwodnicy o długości ok. 10,3 km, klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) na początkowym przebiegu, za węzłem Modlniczka, dwujezdniowej a dalej jednojezdniowej. 

Obwodnica Zabierzowa nie tylko ominie tereny zabudowane. Jednocześnie obsłuży tereny przyległe, dzięki wybudowaniu dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie. Powstaną obiekty inżynierskie, w tym tunel o długości ok. 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym: energetyka, telekomunikacja i sieci wod-kan-gaz. Wybudowane zostaną: odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe. 

Oczekiwana zmiana

Zabierzów i okoliczne miejscowości położone są w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Z powodu bliskości Krakowa i walorów przyrodniczych są nie tylko miejscem zamieszkania, ale są również chętnie odwiedzane w celach rekreacyjnych.  

Droga krajowa nr 79 prowadzi też ruch pomiędzy Krakowem a zachodnią Małopolską i Śląskiem. Według pomiarów przeprowadzonych w latach 2020/2021 przez Zabierzów przejeżdża średnio na dobę 21,4 tys. pojazdów. Z powodu dużego ruchu mieszkańcy i władze samorządowe zabiegali o obwodnicę. Wkrótce ta droga powstanie i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości, poprawiając bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.  

Kalendarium

2 września 2009 r. - podpisanie umowy na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe 

28 października 2016 r. - wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach 

29 grudnia 2017 r. - podpisanie umowy na Koncepcję programową 

15 listopada 2019 r. - podpisanie umowy z wykonawcą kompleksowej dokumentacji projektowej z uzyskaniem decyzji ZRID 

1 lipca 2021 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID 

źródło: www.gov.pl
fot. www.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ