Partner serwisu
28 lipca 2022

Tornada i powodzie błyskawiczne – ładowarki Bobcat pomagają strażakom

Kategoria: Aktualności

Ładowarki Bobcat są niemal kultowe, zwłaszcza w branży budowlanej. Jednak są one również niezastąpione w wielu innych branżach. W 2022 r. mija 10 lat od czasu, gdy trzynaście ładowarek o sterowaniu burtowym przekazano do użytku straży pożarnej w Republice Czeskiej. Warto się dowiedzieć, jak były wykorzystywane w różnego rodzaju pracach, takich jak interwencje podczas dużych powodzi, przy wypadkach drogowych czy po niedawnym tornadzie we wschodniej części kraju (Morawy).

 

Tornada i powodzie błyskawiczne – ładowarki Bobcat pomagają strażakom

Ładowarki Bobcat zakupiła w 2012 r. Straż Pożarna i Ratownicza Republiki Czeskiej. Było to możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Ładowarki i ich osprzęt stacjonują w niemal każdym regionie Czech.

 

Służą one do przenoszenia materiałów w miejscu interwencji oraz do tworzenia wałów ochronnych po powodziach oraz do usuwania rumowisk podczas poszukiwania ofiar katastrof.  Dlatego maszyny są wyposażone w solidne opony odporne na przebicia. Spośród osprzętu najczęściej wykorzystywane są łyżki 4-w-1, grabie przemysłowe, młoty rozbiórkowe oraz zamiatarki.

 

Dziesięć lat w terenie

 

Ładowarki strażackie dowodziły swej wartości podczas interwencji prowadzonych niemal każdego dnia. W ciągu ostatniej dekady stanowiły one nieocenioną pomoc w wielu sytuacjach kryzysowych. Przykładem może być usuwanie rumowiska po ogromnym wybuchu składu amunikcji w Vrběticach w 2014 r., pomoc po tornadzie na Morawach w 2021 r. oraz ich ciągłe wykorzystanie podczas powodzi błyskawicznych, które, niestety, regularnie występują w Republice Czeskiej.

 

W regionie ołomunieckim straż pożarna wykorzystuje ładowarkę Bobcat S650 głównie w sytuacjach związanych z katastrofami naturalnymi. „S650 to uniwersalne i trwałe narzędzie do prac strażackich – bez jej wydajności i elastyczności usuwalibyśmy skutki nadzwyczajnych zdarzeń znacznie dłużej. Dzięki jej wszechstronności nie wahamy się wykorzystywać S650 w czasie służby również w nowatorski i wyjątkowy sposób, np. pomagając ewakuować z niedostępnych miejsc pojazdy zagrożone pożarem” – wyjaśnia por. Lucie Balážová, rzeczniczka Straży Pożarnej i Ratowniczej regionu ołomuckiego.

 

„S650 to potężna maszyna, którą najpierw wykorzystywaliśmy do rozbudowy naszej remizy, a z czasem również przy interwencjach, gdzie bardzo się przydała. S650 doskonale sprawdza się przy jeździe terenowej, jest bardzo wydajna i zadziwiająco wszechstronna – wykorzystujemy do nich różne rodzaje osprzętu do ładowania, zamiatania i pracy z paletami. To maszyna, która pracuje niezawodnie” – komentuje pdpłk Jaroslav Mikoška, rzecznik południowomorawskiej Straży Pożarnej i Ratowniczej.

 

Ładowarki Bobcat wykonały wielką pracę przy usuwaniu rumowisk i zniszczeń spowodowanych przez tornado na Morawach, gdzie niezawodnie pracowały przez wiele dni niemal bez przerwy. Chor Tomáš Grošek, technik operacyjny, powiedział:

„W tym zadaniu Bobcat S650 przydały się najbardziej, nie tylko nam, ale też mieszkańcom terenów dotkniętych katastrofą, którzy najbardziej potrzebowali pomocy”.

 

Przy dobrym serwisowaniu maszyny Bobcat są niemal wieczne

 

Ładowarki Bobcat mają bardzo długą żywotność. Nie jest to jednak możliwe bez regularnej i prawidłowej konserwacji. Od dawna główny nacisk kładzie się na to, aby maszyny były jak najłatwiejsze do serwisowania. Chor Tomáš Grošek, komentuje:

„Konserwacja S650 jest bardzo łatwa i prosta. Wszystkie punkty konserwacyjne są dobrze widoczne i łatwo dostępne. Sprawdzanie poziomu płynów i wymiana części jest łatwe. Większe naprawy lub prace serwisowe wykonuje dealer maszyn Bobcat w Czechach”.

 

„Maszyny Bobcat są zaprojektowane i budowane tak, aby wytrzymywały wiele lat ciężkiej eksploatacji, więc ich ciągłe wykorzystanie po dziesięciu latach w straży pożarnej nie jest zaskoczeniem. Zwykle przy dobrym serwisowaniu można użytkować maszyny, które są znacznie starsze” – wyjaśnia Petr Hejduk, prezes Bobcat CZ, autoryzowanego dealera w Republice Czeskiej.

 

Przykłady interwencji z użyciem ładowarek Bobcat S650

 

W zeszłym roku Straż Pożarna i Ratownicza w Republice Czeskiej interweniowała łącznie 142 055 razy, strażacy uratowali 30 834 osób i przeprowadzili ewakuację 56 163 osób. Podczas wielu interwencji strażacy wykorzystują specjalistyczny sprzęt, taki jak ładowarki Bobcat.

 

Powodzie błyskawiczne (zdjęcie) – w wielu przypadkach ładowarki Bobcat służą do zwalczania skutków miejscowych powodzi błyskawicznych i ulewnych deszczy. Ładowarki usuwają zarówno osady i roślinność jak i gruz z uszkodzonych domów. Służą też do usuwania zwałów błota i innych materiałów z dróg. Ładowarek Bobcat używano bardzo skutecznie podczas katastrofalnych powodzi w czerwcu 2020 r., gdzie zwalczały skutki powodzi w regionie ołomunieckim. Ulewne deszcze całkowicie zniszczyły infrastrukturę wioski, w tym mosty, drogi i domy. Ładowarki Bobcat działały przez sześć dni bez przerwy, strażacy pracowali na nich na zmianę.

 

Interwencje na drogach (zdjęcie) – w wypadku drogowym w północnych Morawach z udziałem cysterny wiozącej płynny asfalt jeden z samochodów dachował i uszkodził zbiornik w takim stopniu, że gorący asfalt wyciekł z niego na drogę ekspresową. Bobcat S650 pomogła w usuwaniu gorącego asfaltu, zmniejszając uszkodzenia drogi i przyspieszając interwencję na ruchliwej trasie Brno-Ołomuniec.

 

Więcej informacji na temat firmy i produktów Bobcat znajduje się na stronie www.bobcat.com

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ