Partner serwisu
20 lipca 2022

Cementownia Kujawy stanie się zeroemisyjną

Kategoria: Aktualności

W Cementowni Kujawy, należącej do Lafarge w Polsce (Grupa Holcim), wprowadzona zostanie unikatowa technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Rozwiązanie pozwoli na wychwycenie 100 proc. emisji CO2. Projekt GO4ECOPlanet jest dużym krokiem w zielonej transformacji Lafarge i Grupy Holcim. Ambitny harmonogram projektu zakłada znaczący średnioterminowy efekt, gdyż już w 2027 roku 10 proc. emisji polskiego sektora cementowego zostanie wyłapane.

Cementownia Kujawy stanie się zeroemisyjną

Lafarge w Polsce, jak i cała Grupa Holcim od lat podejmuje działania na rzecz dekarbonizacji. W 2020 r. grupa podpisała Net Zero Pledge i zobowiązała się, że będzie dążyć do dalszej redukcji CO2, obniżając emisję o 20 proc. na każdą tonę produkowanego cementu do 2030 roku. Tymczasem zakład na Kujawach tylko w ciągu ostatnich 5 lat ograniczył swoje emisje o 20 proc. na tonę cementu, a w nadchodzących latach będą one zredukowane o kolejne 10 -15 proc., dzięki wykorzystaniu surowców z recyklingu oraz wprowadzając na rynek nowe niskoemisyjne produkty jak np. ECOPlanet, cement o ponad 40% mniejszym śladzie węglowym niż standardowy cement.

Projekt w Cementowni Kujawy umożliwi Lafarge nie tylko osiągnięcie poziomu pełnej dekarbonizacji produkcji cementu w cementowni Kujawy, ale również betonu, a tym samym dekarbonizację budownictwa. Wszystko to pozwoli grupie Holcim zająć wiodącą pozycję w zakresie niskoemisyjnych rozwiązań budowlanych.

GO4ECOPLANET jest unikatowym projektem na skalę światową, gdyż już w 2027 r. pozwoli w 100 proc. zredukować emisje CO2 Cementowni Kujawy. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii wychwytywania emisji Cryocap FG firmy Air Liquide, którą można replikować w innych cementowniach. To rozwiązanie jest także pierwszą technologią CCS w Europie z całkowitym wychwyceniem emisji CO2. Będzie ono transportowane pociągami w postaci LCO2 (Płynne CO2) do multimodalnego terminalu w Gdańsku a następnie statkami na Morze Północne i wtłaczane w wyeksploatowane pola naftowe i gazowe.

Projekt w Cementowni Kujawy wpisuje się zarówno w strategię Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jak i Komisji Europejskiej. Kolejnym etapem po selekcji 17 projektów na kwotę 1,8 mld Euro będą negocjacje, a następnie podpisanie finalnej umowy z Komisją Europejską.

źródło: Lafarge
fot. Lafarge
Tagi: Lafarge
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ