Partner serwisu
04 marca 2022

Rynek pracy - Jakich pracowników szukają pracodawcy w Tychach?

Kategoria: Aktualności

Położone w województwie śląskim Tychy słyną w całym kraju ze swoich zakładów piwowarskich, swoją drogą, najstarszych w Polsce. Działają tu także zakłady motoryzacyjne pod szyldami wielkich koncernów. Miasto może pochwalić się bardzo niskim odsetkiem rejestrowanego bezrobocia - jedyne 2,1 proc. - są to dane z końca stycznia 2022 roku. W jakich zawodach najłatwiej znaleźć tu pracę?

Rynek pracy - Jakich pracowników szukają pracodawcy w Tychach?

Najbardziej brakuje nauczycieli

Analiza polskich rynków pracy wskazuje, że większość powiatów zmaga się z wielkimi brakami wśród pracowników przemysłowych i budowlanych. Sytuacja w Tychach wygląda nieco inaczej - tu wśród zawodów najbardziej deficytowych wymienieni są nauczyciele przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu. Jak prognozuje badanie Barometr Zawodów, braki wśród nauczycieli spowodowane są m.in. zbyt małą ilością specjalistów i odchodzeniem fachowców na emeryturę. Odpowiednio wykwalifikowane osoby niechętnie podejmują pracę w szkołach, a pracodawcy wolą szkolić pracowników w swoich zakładach. Zapotrzebowanie na nauczycieli jest naprawdę duże, dlatego takie osoby nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pracy w Tychach.

Pustki nie tylko w szkołach zawodowych

Tychy zmagają się z problemem, jakim jest zbyt mała ilość nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Pracę znajdą przede wszystkim nauczyciele przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki oraz chemii. Osoby obecnie pracujące w zawodzie, często zmuszone są do podejmowania pracy na kilka etatów.

Zbyt mało jest również wykwalifikowanych nauczycieli przedszkolnych. Aby opiekować się maluchami, potrzebne jest ukończenie jednolitych studiów magisterskich - nie wystarczą na przykład studia uzupełniające. Licealiści, pragnący rozwijać się zawodowo w Tychach, powinni rozważyć tę, jakże ważną, ścieżkę kariery.

Miasto i powiat ma także wolne miejsca dla nauczycieli i lektorów języków obcych. Problemem jest zwykle niskie wynagrodzenie, przez co niektóre osoby rezygnują z wykonywania zawodu nauczyciela. Zamiast tego, podejmują pracę w innych miejscach, gdzie mogą wykorzystać swoje zdolności językowe. Zajęcie wolnego stanowiska nie powinno być tu zbyt trudne, warto jednak zwracać uwagę na proponowane stawki.

Przemysł w Tychach

Tyscy pracodawcy potrzebują pracowników technicznych i budowlanych. Młode osoby nie są zainteresowane pracą w zawodzie elektryka, przez co występuje tu luka pokoleniowa. Pracodawcy wymagają od elektryków wykształcenia zawodowego technicznego. To zawód, który na pewno szybko się nie zestarzeje, dlatego warto zachęcać uczniów do kształcenia w tym kierunku.

W zakładach przemysłowych występuje duża rotacja pracowników produkcyjnych, dzięki czemu znalezienie tam pracy jest bardzo łatwe. Potrzebni są też operatorzy wózków widłowych. Znalezienie takiego pracownika od kilku lat jest dla pracodawców znacznie trudniejsze, bowiem przepisy wymagają, by operator posiadał aktualne uprawnienia UDT.

Kto może mieć problem ze znalezieniem pracy?

Jedną z przyczyn bezrobocia jest istnienie zawodów nadwyżkowych, czyli takich, gdzie o jedno stanowisko ubiega się zbyt duża ilość kandydatów. Mieszkańcy Tychów nie muszą się jednak martwić, bowiem problem ten w mieście nie występuje! Strona https://www.gowork.pl/praca/tychy;l wskazuje na to, że lokalny rynek pracy potrzebuje pracowników w najróżniejszych branżach, dlatego znalezienie pracy w Tychach nie powinno być problematyczne.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ