Partner serwisu
26 listopada 2021

Lafarge obniży w tym roku swoje emisje o 100 000 ton

Kategoria: Aktualności

Lafarge w Polsce realizuje kolejne kroki w dekarbonizacji i odchodzi od produkcji podstawowych cementów portlandzkich. Podjęte działania to konsekwencja przyjętej przez Lafarge w Polsce strategii zrównoważonego rozwoju do 2030 roku oraz postanowień europejskiej branży cementowej związanych z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu oraz pakietu Fit for 55.

Lafarge obniży w tym roku swoje emisje o 100 000 ton

Realizując założenia strategii zrównoważonego rozwoju, Lafarge w Polsce do końca 2025 roku odejdzie od produkcji cementów CEM I. Będzie to odejście stopniowe, które rozpocznie się już z końcem 2022 roku wycofaniem CEM I 42,5 R Special w worku. W ten sposób powstanie przestrzeń do sukcesywnego wprowadzania i promowania na rynku zielonych rozwiązań o zbliżonych właściwościach technicznych i wysokich walorach ekologicznych. To pozwoli na budowanie obiektów o niższym śladzie węglowym.

Będziemy rozwijać produkcję zielonych cementów z rodziny ECOPlanet. To cementy które mają o minimum 40% niższy ślad węglowy, niż tradycyjny cement portlandzki CEM I i powstają przy użyciu dodatków mineralnych, w tym materiałów pochodzących z recyklingu. W cemencie materiały te znajdują swoje drugie życie. Jest to jednocześnie nasz wkład w gospodarkę obiegu zamkniętego w Polsce oraz ograniczenie emisji, dając przy tym dodatkową wartość Klientom i możliwość budowania w sposób bardziej ekologiczny - mówi Maciej Sypek, Dyrektor Generalny Sprzedaży, Wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce. Już w tym roku udział ECOPlanet w ogólnej sprzedaży z Cementowni Kujawy wyniósł 10%.

Jednak to nie koniec działań. W 2021 roku firma obniży swoje całkowite emisje z produkcji o 100 000 ton co stanowi redukcję o 5% w porównaniu do zeszłego roku. To wynik podejmowanych działań modernizacyjnych, wprowadzenia zdekarbonizowanych surowców do produkcji cementu i rozpoczęcia produkcji zielonych cementów z rodziny ECOPlanet, szczególnie CEM IV Dynamic w Cementowni Kujawy. Tym samym Lafarge konsekwentnie realizuje jeden z celów strategii zrównoważonego rozwoju, jakim jest gospodarka obiegu zamkniętego oparta na recyklingu materiałów. Zgodnie z nim do 2030 roku firma zwiększy z obecnych 1,2 mln ton do 1,7 mln ton wykorzystanie takich surowców do produkcji cementów. Dodatkowo do 2030 roku, zwiększy również wykorzystanie z obecnych 0,4 do 0,5 mln ton frakcji odpadów nie poddających się recyklingowi w tym odpadów opakowaniowych, przemysłowych i komunalnych do produkcji paliwa alternatywnego, zastępując tym samym w 80-procentach stosowanie węgla do produkcji ciepła w cementowni.

Mamy ambicję być liderem dekarbonizacji naszego sektora i w 2030 roku obniżyć nasze emisje o 55% w stosunku do 1990 roku. Dlatego do tej pory zainwestowaliśmy blisko 3 mld złotych w modernizację naszych zakładów i robimy to nadal. Jednocześnie będziemy poszerzać portfolio naszych zrównoważonych produktów takich jak ECOPlanet, ECOPact, Airium, Agilia Fibro o inne rozwiązania tak, aby zmniejszyć ślad węglowy budynków, zapewniając przy tym jego użytkownikom komfort i bezpieczeństwo - mówi Xavier Guesnu, CEO Lafarge w Polsce.

Działania podejmowane przez Lafarge są spójne ze strategią Grupy Holcim oraz przyjętą inicjatywą „Fit for 55”, która zakłada, że do 2030 roku Unia Europejska zredukuje emisje CO2 o 55%. Rozwiązania tam zawarte mają zwiększyć motywację biznesu - w tym sektora budowlanego - do systematycznego wdrażania na rynek zielonych rozwiązań.

 

 

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ