Partner serwisu
25 listopada 2021

Ręczne wózki paletowe - zwrotne, niedrogie, łatwe w obsłudze

Kategoria: Aktualności

Wiele osób sądzi, że proste wózki paletowe ręczne odeszły już do lamusa, jednak to nieprawda! Te niewielkie i bardzo poręczne urządzenia wciąż są w czołówce najchętniej i najchętniej wybieranych urządzeń w Polsce. Dlaczego? Powodów nieustającego sukcesu ręcznych wózków paletowych jest co najmniej kilka.

Ręczne wózki paletowe - zwrotne, niedrogie, łatwe w obsłudze

Czym jest wózek paletowy?

Ręczne wózki paletowe to jedne z najbardziej podstawowych urządzeń, które wykorzystywało się dawniej i dziś w celu ułatwienia sobie transportowania ciężkich ładunków - głównie umieszczonych na paletach paczek.

Konstrukcja paleciaków jest prosta i nieskomplikowana, gdyż wózki te nie posiadają zamontowanego silnika. Zarówno do unoszenie ładunków, jak i ich transportu konieczne jest wykorzystanie siły, dlatego też na początku praca na wózkach paletowych należała głównie do mężczyzn. Z czasem, gdy urządzenia te zostały wyposażone w hydrauliczne pompy wspomagające unoszenie oraz hamulec bezpieczeństwa - wózki paletowe stały się łatwiejsze w użyciu i teraz z powodzeniem mogą obsługiwać je także kobiety czy ludzie o mniejszej sile fizycznej.

Budowa wózka paletowego ręcznego opiera się zaledwie na kilku elementach. Należą do nich:

  • korpus wózka z widłami,
  • dyszel,
  • pompa,
  • koła sterujące,
  • rolki prowadzące.

Dzięki ograniczonej liczbie części i braku skomplikowanych technologii czy drogich podzespołów, wózki paletowe ręczne wciąż należą do jednych z najbardziej opłacalnych urządzeń.

Ręczny wózek paletowy - kiedy i gdzie go wykorzystać?


 reczne-wozki-paletowe-podsumowanie.jpg

Z uwagi na swoje ograniczone możliwości, wózki paletowe ręczne nie sprawdzą się w bardziej skomplikowanych operacjach związanych z transportem wysokim czy nawet średnim, natomiast niewielki udźwig (do ok 3000 - 3500 kg) także może stanowić ograniczenie w wielu branżach. Gdzie zatem wybiera się paleciaki?

Wózki ręczne wybierane są głównie w transporcie lekkim, do przewożenia ładunków na niewielkie odległości, rozładunku i rozmieszczenia zamówień czy pomocy przy kompletacji towarów. Często z ich pomocy korzysta się w niewielkich przedsiębiorstwach, sklepach oraz marketach.

Paleciaki chętnie wybierają też osoby, które prowadzą swoje małe biznesy i potrzebują urządzeń, które pomogą im w transportowaniu ładunków. Dlaczego?

  • zakup wózków ręcznych nie obciąża zanadto budżetu (można je nabyć w cenie ok 1000 zł),
  • eksploatacja i utrzymanie paleciaków są niedrogie,
  • urządzenia tego typu są łatwe w obsłudze, a ich do ich wykorzystywania nie potrzebne są uprawnienia.

Jednak to nie wszystko! Wózek paletowy ręczny przydaje się także w pracach porządkowych.

Wózki paletowe ręczne - praktyczne i kompaktowe

Dużą zaletę wózków paletowych ręcznych stanowi fakt, że dzięki niewielkiej konstrukcji są one w stanie z łatwością poruszać się w niewielkich pomieszczeniach, wąskich korytarzach czy pomiędzy sklepowymi regałami, nie zakłócając przy tym ruchu pieszego. Z powodzeniem można wykorzystywać tego typu urządzenia także na zewnątrz budynków, gdzie idealnie radzą sobie np. w hurtowniach, sklepach ogrodniczych, sklepach budowlanych itp.


 reczny-wozek-paletowy.jpg


Jednak co istotne wózkiem paletowym można poruszać się tylko po płaskich nawierzchniach. Jego niewielka konstrukcja nie poradzi sobie z wybojami, czy progami. Dla zachowania bezpieczeństwa ręczne wózki paletowe nie powinny być także wykorzystywane na wzniesieniach czy podjazdach z dużym spadkiem.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dbanie o odpowiednią konserwację i stan techniczny urządzeń.

Jak dbać o stan techniczny wózków paletowych?

Podstawową kwestią w przypadku zapewnienia jak najdłużej dobrego stanu technicznego urządzeniu jest tak samo jak w przypadku wózków widłowych elektrycznych czy z napędem spalinowym, przestrzeganie zasad dotyczących maksymalnych obciążeń dla wózków. Przekroczenie norm zawartych w instrukcji obsługi może skutkować uszkodzeniem pojazdu oraz przewożonego ładunku - nie warto zatem ryzykować.

Równie ważne jest regularne smarowanie wózka paletowego, tak aby wszystkie jego części były dobrze naolejone i poruszały się płynnie. Jeśli nie wiesz jaki smar do wózków widłowych wybrać - skontaktuj się z serwisem wózków widłowych, gdzie specjaliści poradzą Ci w tej sprawie.

Nie można zapominać również o odpowiednim przechowywaniu paleciaków. Po skończonej pracy dobrze, aby znalazły się one w bezpiecznym i suchym miejscu - najlepiej w budynku, lub chociaż pod wiatą czy zadaszeniem. Należy jednak pamiętać, iż negatywne warunki atmosferyczne mogą spowodować korozję metalowych części urządzeń.

Podsumowanie
 

wozki-reczne-w-magazynie.jpg

Wózek ręczny to proste ale bardzo praktyczne urządzenie, które sprawdza się zarówno w transporcie palet, kartonów, jak i pojedynczych większych ładunków. Dzięki niemu proste prace magazynowe przebiegają szybciej i sprawniej. A niska cena zakupu pozwala sporo zaoszczędzić na ważniejsze wydatki.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ