Partner serwisu
15 października 2021

Siedem ofert w przetargu na drugi odcinek obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej

Kategoria: Aktualności

Siedmiu wykonawców złożyło oferty w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie drugiego odcinka obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu drogi krajowej nr 73. Trwa realizacja pierwszego etapu inwestycji. Docelowo obwodnica będzie miała ponad 8,5 km.

 

Siedem ofert w przetargu na drugi odcinek obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej

Oferty złożone przez wykonawców opiewają na kwoty od 214,1 do 307,4 mln zł i wszystkie mieszczą się w kwocie, jaką przeznaczyliśmy na realizację inwestycji. Wszyscy wykonawcy zaoferowali zaprojektowanie i wybudowanie drogi w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót. Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert w celu wyłonienia tej najkorzystniejszej. 

Po nowym śladzie  

W ramach inwestycji wybudowany zostanie odcinek drogi krajowej nr 73 o długości ok. 4,4 km, biegnący nowym śladem i stanowiący fragment obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej. Nowa, dwujezdniowa droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) będzie skomunikowana z budowanym obecnie pierwszym 4-kilometrowym odcinkiem obwodnicy Morawicy w śladzie istniejącej DK73. W ramach drugiego etapu inwestycji planowana jest budowa i przebudowa skrzyżowań oraz dróg dojazdowych dla obsługi ruchu lokalnego.   

Dwie estakady 

Zaprojektowane i wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, m.in.:   

estakada nad rzeką Czarna Nida z funkcją przejścia dla zwierząt o długości ok. 0,5 km,  

estakada nad rzeką Morawka z funkcją przejścia dla zwierząt dużych o długości ok. 350 m,  

most nad potokiem Łabędziów z funkcją przejścia dla zwierząt,   

wiadukt drogowy nad drogą powiatową nr 0369T, 

podziemne przejście dla pieszych. 

Pierwszy odcinek w realizacji 

Aktualnie trwa budowa pierwszego odcinka obwodnicy Morawicy od granicy miasta Kielce do miejscowości Brzeziny. W tym miesiącu planowane jest m.in. układanie nawierzchni na jezdni wschodniej ciągu głównego budowanej trasy. Zgodnie z umową I etap inwestycji powinien zakończyć się wiosną 2022 r. Obecnie na tym odcinku ruch w obu kierunkach odbywa się przebudowaną zachodnią jezdnią obwodnicy. Realizowane są roboty montażowe. Od zeszłego roku piesi korzystają z oddanej przed terminem kładki w Bilczy.  

Szybciej i bezpieczniej 

Docelowo, po wybudowaniu obu odcinków, obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8,5 km. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku drogi krajowej nr 73, która łączy węzeł Kielce, Busko-Zdrój i Tarnów. Znacznie skróci się czas podróżowania tranzytem, a także czas dojazdu do stolicy województwa świętokrzyskiego z podkieleckich miejscowości. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu życia mieszkańców gminy Morawica. Zadanie jest realizowane w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku). 

źródło: www.gov.pl/
fot. www.gov.pl/
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ