Partner serwisu
22 września 2021

Postęp prac przy remoncie autostrady A4 w woj. opolskim

Kategoria: Aktualności

W połowie sierpnia br. wykonawca rozpoczął remont autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. opolskiego i śląskiego. Dzisiaj wspólnie z dziennikarzami mogliśmy obserwować, jak postępują prace w ramach pierwszego etapu - na odcinku od Góry św. Anny do węzła Kędzierzyn-Koźle. Zakończenie tych prac planowane jest pod koniec października br.

Postęp prac przy remoncie autostrady A4 w woj. opolskim

Jakie prace w ramach pierwszego etapu?

Aktualnie wykonawca prowadzi roboty na jezdni południowej w kierunku Katowic, na odcinku o długości ok. 8,2 km. Równolegle remontowany jest także węzeł Kędzierzyn-Koźle, przez co wjazd i wyjazd na ten węzeł jest obecnie niemożliwy. Objazd wyznaczono drogami DK88, DK94 i DW426. Kierowcy na tym odcinku mają do dyspozycji tylko jezdnię północną, na której ruch w obu kierunkach odbywa się (w zależności od odcinka) po dwóch pasach lub z układem pasów 2+1. Remont jest prowadzony na całej szerokości południowej jezdni autostrady.

Po sfrezowaniu nawierzchni na jezdni głównej oraz na węźle Kędzierzyn-Koźle, rozpoczęto prace przy układaniu warstwy wiążącej oraz układaniu ścieków monolitycznych.

Systematycznie poprawiamy jakość A4

Konieczność przeprowadzania sukcesywnych remontów to standardowa procedura po blisko 20 latach eksploatacji drogi. Na nawierzchni pojawiły się spękania podłużne, poprzeczne i siatkowe, wymagające coraz częstszych interwencji. Remont to przede wszystkim poprawa warunków jazdy, zapewnienie bezpieczeństwa i wysokiego komfortu podróży użytkownikom autostrady.

Apelujemy do kierowców o zachowanie na tym odcinku ostrożności i dostosowanie się do obowiązującej tymczasowej organizacji ruchu, w tym ograniczenia prędkości do 80 km/h oraz zakazu wyprzedzania.

Pamiętajmy także o stosowaniu jazdy na suwak, co umożliwia płynną jazdę i zmniejsza ryzyko wypadku.

Obie jezdnie z gruntownym remontem

W ramach zadania, jezdnia południowa (w kierunku do Katowic) zostanie wyremontowana na odcinku o długości około 17,5 km, a jezdnia północna (w kierunku do Wrocławia) na odcinku o długości około 12,1 km. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia na dwóch węzłach drogowych: Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie. Ze względu na znaczny zakres prac będzie to zadanie dwuletnie. Prace podzielono na pięć etapów robót, z których każdy będzie trwał maksymalnie dwa miesiące.

Wymienimy warstwę wiążącą, ścieralną i podbudowę

Wykonawca remontu wymieni warstwę wiążącą i ścieralną nawierzchni, a w niektórych miejscach również podbudowę. Na przejazdach awaryjnych zamontowane zostaną bariery linowe, a na nowej nawierzchni pojawi się oznakowanie poziome wykonane w technologii grubowarstwowej. Remont obejmie również system odwodnienia drogi oraz obiektów mostowych.

Remont zakończy się w 2022 roku

Prace dla tego zadania prowadzone będą z wyłączeniem okresu zimowego przypadającego od 15 grudnia do 15 marca, a zakończą się w III kwartale 2022 r.

Kalendarium remontów na opolskich odcinkach autostrady A4

2013 r. - jezdnia południowa pomiędzy węzłami Opole Zachód a Opole Południe wraz z węzłami Opole Zachód i Opole Południe o długości 11 km

2014 r. - jezdnia północna i południowa pomiędzy węzłami Opole Zachód i Opole Południe o długości 32 km (remont przeprowadzony w dwóch etapach)

2015 r. - jezdnia południowa od granicy woj. dolnośląskiego i opolskiego do węzła Opole Zachód wraz z węzłem Brzeg o długości ok. 30 km

2016 r. - jezdnia północna od granicy woj. dolnośląskiego i opolskiego do węzła Opole Zachód o długości 28 km

2017 r. - jezdnia południowa pomiędzy węzłami Opole Południe a Krapkowice wraz z węzłem Krapkowice o długości ponad 16 km

2018 r. - jezdnia północna pomiędzy węzłami Opole Południe a Krapkowice o długości prawie 14,5 km

2019 r. - jezdnia południowa pomiędzy węzłami Krapkowice a Kędzierzyn-Koźle o długości ponad 7 km

2020 r. - jezdnia północna pomiędzy węzłami Krapkowice a Kędzierzyn-Koźle o długości prawie 13 km

źródło: www.gov.pl
fot. www.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ