Partner serwisu
16 lipca 2021

Partnerstwo strategiczne w zakresie surowców krytycznych pomiędzy UE i Ukrainą

Kategoria: Aktualności

Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio uczestniczył 13 lipca 2021 r. w konferencji, której towarzyszyło podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy UE a Ukrainą dot. Partnerstwa Strategicznego w zakresie surowców krytycznych i baterii. W trakcie wystąpienia wiceminister podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej między Ukrainą, Unią Europejską i Polską.

Partnerstwo strategiczne w zakresie surowców krytycznych pomiędzy UE i Ukrainą

Surowce mineralne

Dla Polski podpisanie memorandum będzie miało wpływ na współpracę z Ukrainą w zakresie surowców mineralnych. Umowa przyczyni się też do lepszego wykorzystania potencjału w zakresie  nowych inwestycji. Ma ona również istotne znaczenie ze względu na wynikającą z transformacji konieczność zwiększania importu surowców do kraju.

 

Wspólne badania i projekty

Dodatkowo powołane partnerstwo jest okazją do zaktualizowania współpracy pomiędzy służbami geologicznymi, które będą mogły prowadzić wspólne badania i projekty w obszarze łańcucha dostaw surowców krytycznych. Porozumienie może się również przyczynić do poprawy klimatu inwestycyjnego dla polskich przedsiębiorców - powiedział wiceminister Piotr Dziadzio.

 

Do produkcji baterii

Nie można też pominąć kwestii współpracy w zakresie produkcji baterii. LG Chem produkująca baterie do samochodów elektrycznych, Umicore z fabryką komponentów potrzebnych do produkcji katod czy Northvolt, która będzie produkować baterie i magazyny energii to firmy, które inwestują w Polsce. Otwarcie się na współpracę z Ukrainą może dać nowe możliwości w zakresie dywersyfikacji dostawców i surowców potrzebnych m.in do produkcji baterii.

źródło: MKiŚ
fot. MKiŚ
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ