Partner serwisu
22 czerwca 2021

Napędy przenośników do transportu materiałów sypkich

Kategoria: Aktualności

NORD DRIVESYSTEMS oferuje wydajne systemy napędowe do transportu materiałów sypkich, które charakteryzują się maksymalną niezawodnością, bezpieczeństwem i solidnością oraz zapewniają płynną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych.

Napędy przenośników do transportu materiałów sypkich

W wymagających warunkach otoczenia

Wymagające warunki otoczenia są powszechne w przemyśle towarów masowych. Obejmuje to duże wahania temperatury, środowiska ścierne i trudne warunki pracy. Obsługa materiałów sypkich składa się z wielu etapów takich jak składowanie, załadunek, dozowanie, ważenie i oczywiście transport. Przemieszczanie materiałów sypkich stawia wielkie wymagania przed przenośnikami taśmowymi i ich technologią napędową. W zależności od kierunku transportu, wydajności, długości przenośnika i konstrukcji wymagane są różne przenośniki.

 

Wyjątkowo długie systemy transportujące

Przenośniki taśmowe są urządzeniami używanymi do ciągłego transportu materiałów masowych i sypkich, na przykład w górnictwie, inżynierii mechanicznej lub przy recyklingu tworzyw sztucznych i papieru. Ten rodzaj przenośników umożliwia realizowanie wyjątkowo długich systemów transportujących duże ilości materiału ze znaczną prędkością. Podstawowym elementem przenośnika jest taśma tworząca zamkniętą pętlę. Taśmy produkowane są w wersji z gumowymi okładkami ochronnymi lub okładkami z tworzywa sztucznego np. PCV. Elementem nośnym taśmy (elementem przenoszącym znaczne siły rozciągające) jest rdzeń tkaninowy lub z linek stalowych. Taśmy mogą mieć też dodatkowe elementy wzmacniające. Taśma przenośnika przewijana jest przez co najmniej dwa bębny. Bęben wyposażony w jednostki napędowe nazywa się bębnem napędowym. Bęben na stacji zwrotnej zazwyczaj służy jedynie do zmiany kierunku taśmy przenośnikowej i jest nazywany bębnem zwrotnym. Taśma jest napędzana z wykorzystaniem sprzężenia ciernego na bębnie napędowym. Bęben (lub bębny) napędowy jest zwykle montowany na stacji czołowej. Aby zapewnić sprzężenie cierne taśma musi być napinana za pomocą specjalnych urządzeń napinających.

 

Na zewnąrz, bez zadaszenia

Taśmy są zwykle instalowane na zewnątrz bez zadaszenia, a pracując w cyklu ciągłym w przypadku awarii, muszą być szybko naprawione. Niezawodne i solidne jednostki napędowe NORD zapewniają ciągły, precyzyjny i dynamiczny przepływ materiałów, z możliwością indywidualnego sterowania. Jako podstawę wybrano w pełni funkcjonalne rozwiązania napędowe NORD oparte na systemie modułowym, składającym się z przemiennika częstotliwości, silnika, przekładni, sprzęgieł i hamulców. Łączone są z rozwiązaniami indywidualnie opracowywanymi i projektowanymi zgodnie z wymaganiami klienta.

 

Niezawodne napędy

W przenośnikach do materiałów sypkich niezbędne są niezawodne i odporne na obciążenia termiczne i mechaniczne napędy zapewniające zarazem wysoką trwałość łożysk. Trwałe i łatwe w konserwacji przekładnie przemysłowe MAXXDRIVE®, w których gniazda łożyskowe i powierzchnie uszczelniające jednoczęściowego korpusu UNICASE są wytwarzane w jednej operacji, nadają się idealnie do dużych przenośników taśmowych o dużej wydajności.

 

System napędowy z reduktorem serii XT

Do zastosowań z wysokimi wartościami granicznymi mocy cieplnej NORD wprowadził na rynek system napędowy z reduktorem serii XT. Najnowsza generacja MAXXDRIVE® XT posiada zoptymalizowany pod kątem zastosowania projekt dwustopniowej przekładni walcowo-stożkowej, szczególnie odpowiedniej do systemów przenośników taśmowych. Zakres mocy i prędkości został zaprojektowany specjalnie dla branż, w których wymagane są niskie prędkości w połączeniu z dużymi mocami. Przekładnie XT są dostępne w siedmiu rozmiarach dla mocy od 50 do 1500 kW. Zakres momentów wyjściowych wynosi od 15 do 75 kNm ze stosunkami prędkości od 6,3 do 22,4. W przeciwieństwie do poprzednich przemysłowych przekładni seria standardowo wyposażona jest w mocno żebrowaną obudowę UNICASE i zintegrowany wentylator osiowy maksymalnej wielkości. Ze względu na zwiększoną powierzchnię i osłony prowadnic powietrza przepływ powietrza chłodzącego jest zoptymalizowany i osiągana jest bardzo wysoka moc ograniczenia termicznego. W wielu przypadkach dodatkowe chłodzenie nie jest wymagane. Duże łożyska toczne i odległości środkowe zwiększają nośność i żywotność komponentów. Blokada ruchu wstecznego zabudowana jest na zewnątrz na przedłużonym wale, co ułatwia demontaż oraz konserwację.

 

Zabezpieczone przed wybuchem

Oprócz standardowych napędów firma NORD dostarcza specyficzne dla aplikacji koncepcje i rozwiązania dla specjalnych wymagań, takich jak energooszczędne napędy lub systemy zabezpieczone przed wybuchem. Ponieważ większość zastosowań przenośników kubełkowych łączy się z wytwarzaniem pyłu, istnieje ryzyko wybuchu, jeśli pył jest łatwopalny. W tym przypadku stosowane są silniki i motoreduktory z dostosowanym zabezpieczeniem przeciwwybuchowym, które firma NORD montuje zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Praktyczny pakiet konserwacyjny NORD – połączenie środków ochronnych i systemów monitorowania – zapewnia, że inwestycja działa nawet w trudnych warunkach otoczenia, takich jak ciągła praca, kurz i niekorzystny wpływy pogody.

 

Kopalnia fosforanów w Maroku

Niezawodność i opłacalność rozwiązań NORD sprawdziły się w branży towarów masowych na całym świecie. Przykładem może być kopalnia fosforanów w Maroku, na potrzeby której specjaliści NORD DRIVESYSTEMS zaprojektowali przekładnię przemysłową o momencie obrotowym 240 000 Nm oraz wiele specjalnych modyfikacji dotyczących tego konkretnego projektu. Jest to jak do tej pory największy system z obudową UNICASE. Układ napędowy składa się z przekładni przemysłowej SK 15407 z przekładnią stożkową, silnika średniego napięcia o mocy znamionowej 450 kW, ramy wahliwej układu, sprzęgła hydrokinetycznego i hamulca elektrohydraulicznego. Łącznie 26 takich zespołów zasila przenośnik taśmowy o długości ponad dwóch kilometrów, który transportuje rudę fosforanową o wadze kilkuset ton. Zastosowanie przekładni przemysłowej zapewnia maksymalnie wydłużoną żywotność i doskonałą odporność na piki obciążenia. Konstrukcja UNICASE zapobiega wyciekom i umożliwia zwartą budowę z bardzo dużymi obciążeniami promieniowymi i osiowymi. NORD zapewnia kompleksowe doradztwo swoim Klientom i tworzy indywidualne rozwiązania napędowe.

 

Zróżnicowana gama napędów

NORD produkuje bardzo zróżnicowaną gamę napędów o momentach obrotowych od 10 Nm do ponad 250 kNm oraz dostarcza silniki elektryczne w zakresie mocy od 0,12 kW do 1000 kW i elektronikę napędową z przetwornicami częstotliwości do 160 kW. Rozwiązania te są dostępne dla konwencjonalnych instalacji szaf sterowniczych, jak również dla zdecentralizowanych, w pełni zintegrowanych jednostek napędowych.

 

O NORD Drivesystems

NORD DRIVESYSTEMS jest cenionym, silnym ekonomicznie i niezawodnym partnerem globalnym. W roku obrotowym 2020 sprzedaż wyniosła 735 milionów euro. Firma we własnym zakresie opracowuje, produkuje i sprzedaje technologię napędową od ponad 50 lat i jest jednym z wiodących globalnych dostawców usług w branży. NORD ma 48 filii w 36 krajach i dalszych partnerów w ponad 50 krajach. Rozbudowana sieć sprzedaży i serwisu gwarantuje optymalną dostępność, umożliwiając krótkie terminy dostaw i obsługę zorientowaną na klienta. NORD ma stabilną pozycję, jest dobrze przygotowany i doskonale wyposażony na przyszłość. Znajduje to również odzwierciedlenie w niesłabnących globalnych inwestycjach. W ten sposób NORD rozszerzył swoje moce produkcyjne i montażowe w Chinach, Polsce i USA. Wraz z innowacyjnymi produktami, które pojawią się w 2021 r. - w tym z nową opatentowaną przekładnią DuoDrive, kompaktową przetwornicą częstotliwości NORDAC ON montowaną na silniku i kolejnymi rozmiarami silnika synchronicznego IE5+ - oznacza to silną pozycję firmy NORD DRIVESYSTEMS w zakresie oferowania nowych rozwiązań dla krytycznych problemów. współczesnych, takich jak najlepsza efektywność energetyczna i zintegrowana cyfryzacja.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. NORD
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ