Partner serwisu
27 kwietnia 2021

Menadżer floty - co robi, za co odpowiada w przedsiębiorstwie?

Kategoria: Aktualności

Manager floty, inaczej fleet manager, to specjalista ds. transportu i zarządzania środkami transportu w firmach, które posiadają własną flotę pojazdów - zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych. W zależności od specyfiki firmy, stanowisko fleet manager może jednak nosić także inne nazwy, jak choćby specjalista ds. gospodarki paliwowej i zarządzania flotą lub też dyrektor logistyki. Czym jednak zajmuje się kierownik działu zarządzania flotą? Za co odpowiada w firmie i jakie są jego kompetencje?

Menadżer floty - co robi, za co odpowiada w przedsiębiorstwie?

Zakup i sprzedaż samochodów firmy

Jednym z podstawowych zadań managera floty jest zakup aut dla firmy oraz sprzedaż tych, które zostały z floty z różnych powodów wycofane. Od managerów floty samochodowej oczekuje się umiejętności takiej organizacji tych procesów, aby firma mogła osiągnąć jak największe oszczędności. Nie jest to zadanie proste i wymaga obszernej wiedzy.

Do tego dochodzi obowiązkowa dla managera floty znajomość rynku aut - samochody firmowe są  wizytówką przedsiębiorstwa, ważna więc będzie ich klasa. Ale fleet manager musi znaleźć złoty środek pomiędzy klasą floty samochodowej a jej rocznymi kosztami utrzymania - auta muszą więc być odpowiednio reprezentacyjne i praktyczne, a do tego stosunkowo tanie w eksploatacji.

Kontrola kwestii formalnych jednym z obowiązków fleet managera

Dyrektor logistyki samochodowej, poza kupowaniem pojazdów, zajmuje się także:

- wykonywaniem analiz i raportów dotyczących floty samochodowej - analizy te są podstawą optymalizacji kosztów utrzymania floty firmowej. Szczegółowe zestawienia są cennym źródłem danych i pozwalają zauważyć możliwości oszczędzania, a następnie wykorzystać je przy podejmowaniu kolejnych decyzji;

- wyborem leasingodawcy - ciągłe monitorowanie rynku usług leasingowych to kolejne zadanie flotowca. Wybór firmy leasingowej może przynieść firmie zarówno oszczędności, jak i straty. Wysokie kompetencje i rozległość wiedzy fleet managera są więc niezbędne dla opłacalnego obrotu samochodami;

- wyborem dostawcy kart paliwowych - jednym z bardziej znaczących kosztów utrzymania flot firmowych są koszty paliwa. Dlatego też fleet manager ma za zadanie wybrać dostawców kart paliwowych umożliwiających sprawowanie kontroli kosztów tankowania. Dobrze dobrane karty pozwalają monitorować zużycie paliwa i zapobiegać nadużyciom przez pracowników. Do tego odciążają w pracy dział księgowości, bowiem firma otrzymuje jedną fakturę zbiorczą miesięcznie zamiast wielu wydawanych po każdym tankowaniu.

W pracy flotowca liczą się wiedza oraz umiejętność tworzenia analiz i ich interpretacji. Ale to jeszcze nie wszystkie zadania, jakie spadają na jego barki.

Zarządzanie flotą samochodową i ludźmi

Kierownik czy manager zajmujący się zarządzaniem działem flot jest również swego rodzaju łącznikiem między osobami zajmującymi najwyższe stanowiska w firmie a pracownikami wykonującymi swoje obowiązki w terenie - czyli, zwykle, kierowcami. Dlatego też do jego obowiązków należy rozliczanie czasu pracy pracowników oraz zarządzanie zespołem kierowców.

zarządzanie

Kolejnym z wielu zadań należących do flotowca jest monitorowanie i zarządzanie aktualnym stanem floty, co oznacza konieczność załatwiania spraw takich jak:

- przeglądy techniczne samochodów - kierownik kontroluje terminy kolejnych przeglądów i organizuje je,

- zakup ubezpieczenia pojazdów,

- optymalizacja kosztów ewentualnych napraw,

- zgłoszenia szkód komunikacyjnych.

Można pokusić się więc o stwierdzenie, że fleet manager zajmuje się wszystkim, co związane z pojazdami firmowymi.

Fleet manager - kto może nim zostać, jak wygląda jego praca?

Od osób wykonujących pracę managera floty oczekuje się przede wszystkim doskonale rozwiniętych kompetencji organizacyjnych oraz zdolności tworzenia analiz i interpretacji dostępnych danych. Obowiązki managera nakładają na niego wielką odpowiedzialność, a każde niedopatrzenie może narazić firmę na straty finansowe.

Praca osoby na stanowisku managera floty niewtajemniczonym zwykle kojarzy się z możliwością odbywania przejażdżek najnowszymi samochodami, a tymczasem w większości przypadków flotowcy pracują w biurze, z telefonem w ręku i komputerem na biurku. Szukają, porównują, sprawdzają i liczą, analizują i rozmawiają.

Podstawowymi narzędziami pracy fleet managera są więc telefon i komputer - i są przez niego używane z wielką intensywnością, każdego dnia bowiem do załatwienia jest mnóstwo spraw, które czekać nie mogą. Zamawianie nowych aut, organizacja pracy kierowców i napraw pojazdów, nieustanne pilnowanie terminów przeglądów czy wreszcie weryfikacja kosztów napraw i zgłaszanie szkód - to codzienność kierownika floty.

Versabox - nowoczesne technologie w zawodzie fleet managera

Osoby pracujące na tym stanowisku, aby spełniać swoje obowiązki niezawodnie, potrzebują więc wysokiej jakości oprogramowania, które pozwoli im skutecznie zarządzać wszystkimi powierzonymi im zadaniami. Nowoczesne, inteligentne rozwiązania cyfrowe potrafią elastycznie dopasować się do obsługującego je specjalisty, oferując mu między innymi dane wygenerowane przez sztuczną inteligencję zapewniające możliwość szybkiej reakcji na zmieniająca się sytuację i potrzeby całego zespołu.

Jedną z firm, której produkty mogą się okazać niezbędne dla efektywności pracy fleet managera, jest Versabox. Dostarcza ona innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą z powodzeniem zastąpić pracę człowieka. Należą do nich między innymi roboty AMR, roboty autonomiczne, roboty mobilne i wózki samojezdne AGV. Są niezastąpione w przypadku zadań wymagających najwyższej precyzji, wytrzymałości i powtarzalności. 

Flota pojazdów - jej kupno, utrzymanie i serwisowanie - potrafi kosztować firmę majątek. A praca managera zarządzającego flotami wymaga umiejętności dostrzeżenia możliwości oszczędzania bez równoczesnej rezygnacji z jakości. Jest trudna i bardzo odpowiedzialna, ale daje wiele satysfakcji.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ