Partner serwisu
05 marca 2021

Malowarki drogowe - co to jest i do czego służą

Kategoria: Aktualności

Malowarki drogowe to specjalny rodzaj agregatów malarskich przeznaczonych do malowania znaków poziomych na drogach, ale nie tylko. Ich zastosowanie nie tylko przyspiesza malowanie pasów drogowych, ale są one wykonane bardziej precyzyjnie. Mają jednakową szerokość, a odległości między nimi są idealnie równe. Na szybkość i precyzję wykonywanych prac wpływa przede wszystkim rodzaj i jakość malowarki drogowej. Jak ją wybrać, by spełniała swoje zadania dowiesz się poniżej.

Malowarki drogowe - co to jest i do czego służą

Zastosowanie malarki drogowej

Malowarka drogowa służy przede wszystkim do malowania znaków poziomych na jezdniach w miastach, drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Dzięki ich zastosowaniu w krótkim czasie można wymalować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt km linii ciągłych lub przerywanych.

Malowarki drogowe mają jednak znacznie szersze zastosowanie. Wykorzystywane są do oznakowania:

 • parkingów miejskich i miejsc postojowych,
 • placów manewrowych,
 • miejsc dla inwalidów i wykupionych kopert,
 • ścieżek rowerowych,
 • hal produkcyjnych,
 • magazynów.

Już tylko z tego krótkiego zestawienia widać, że do różnych prac można zastosować różne modele urządzenia.

 

Kryteria wyboru malowarki drogowej

Podejmując decyzję o zakupie malowarki trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę najczęstsze jej zastosowanie. Inne maszyny należy wybrać do malowania na ograniczonej powierzchni w miastach, a inne do wykonywania dużych zleceń na autostradach. Pod uwagę należy wziąć także:

 • źródło zasilania,
 • liczba pistoletów,
 • prędkość malowania.

Ważne jest także ciśnienie podawania farby, nie powinno być niższe niż 230 bar, które gwarantuje równomierne rozprowadzanie farby i jednolite pokrycie porowatych powierzchni.

 

Źródło zasilania

Urządzenia do malowania pasów mogą posiadać zasilanie elektryczne lub benzynowe. Do znakowania w pomieszczeniach zamkniętych, typu hale produkcyjne, magazyny, parkingi podziemne, bezwzględnie muszą być stosowane malowarki elektryczne.

Do prac prowadzonych na zewnątrz lepiej jest wybrać malowarki zasilane silnikiem benzynowym, ich wydajność jest znacznie większa.

 

Liczba pistoletów

Malowarki mogą być wyposażone w jeden lub dwa pistolety. Ten drugi rodzaj pozwala malować równocześnie dwie linie drogowe, przy czym jedna może być w innym kolorze. Pozwalają także na zastosowanie różnego rodzaju farb, cienkowarstwowych lub grubowarstwowych.To profesjonalne urządzenia przeznaczone głównie do malowania długich odcinków.

 

Prędkość i wydajność

Te dwa parametry mają bardzo duży wpływ na czas wykonywania zlecenia. Do pracy na małych przestrzeniach (skrzyżowania, parkingi) w zupełności wystarcza mała malowarka o wydajności 3,2 l/min i prędkości malowania 127 m/min.

W przypadku dużych zleceń lepiej jest wybrać większe urządzenie z wydajnością powyżej 5 l/min i prędkości znakowania powyżej 150 m/min.

Najbardziej znani producenci agregatów do malowania oznakowania poziomego to:

 • Graco,
 • Wagner,
 • Titan.

To liderzy na rynku różnego rodzaju agregatów malarskich, tynkarskich i szpachlarek. Produkowane przez nich urządzenia to nowoczesny i w pełni profesjonalny sprzęt przeznaczony nie tylko dla firm, ale także dla amatorów.

Malowanie poziomych znaków na drogach wymaga dużej precyzji, jest to łatwe do osiągnięcia przy zastosowaniu odpowiednio dobranego sprzętu. Zastosowanie malowarki drogowej zapewnia nie tylko wysoką jakość wykonanych prac, ale także znacząco zwiększa komfort pracy pracowników i konkurencyjność na rynku.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ