Partner serwisu
16 grudnia 2020

STRABAG przebuduje Plac Pięciu Rogów w Warszawie

Kategoria: Aktualności

STRABAG podpisał umowę, o wartości 14,7 mln PLN brutto, z Zarządem Dróg Miejskich m.st. Warszawy na przebudowę tzw. Placu Pięciu Rogów.

STRABAG przebuduje Plac Pięciu Rogów w Warszawie

Plac Pięciu Rogów to nieformalna nazwa miejsca, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna. Obecnie obszar ten zajęty jest w większości przez jezdnię i pełni głównie funkcję tranzytową dla pojazdów samochodowych, w tym dla autobusów. Stał się jednocześnie dużym parkingiem w centrum stolicy. Podjęto decyzje przebudowy tego reprezentacyjnego miejsca w centrum miasta. Zaprojektowane rozwiązania architektoniczne dla Placu Pięciu Rogów mają na celu przede wszystkim nadanie miejscu charakteru przestrzeni publicznej. Nowy plac będzie miejscem otwartym oraz dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej. Projekt placu na zlecenie ZDM Warszawa wykonał zespół architektów z Pracowni Architektonicznej WXCA.

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z dużych płyt z betonu architektonicznego, zaprojektowanych specjalnie pod potrzeby tego miejsca. Warstwa ścieralna płyt zostanie wykonana w technologii terrazzo z wykorzystaniem mieszanki kruszywa kamiennego zatopionego w matrycy betonowej na białym cemencie z dodatkiem białego piasku która będzie posiadała właściwości antypoślizgowe I jednocześnie estetyczne. W projekcie uwzględniono też posadzenie drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, fontanny oraz elementy małej architektury miejskiej.

Zaprojektowano została nowa iluminacja placu dostosowana do nowego charakteru przestrzeni. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne warszawskie „pastorały”. Zlikwidowane zostaną bariery utrudniające poruszanie się osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych i wzrokowych.

Zakres inwestycji obejmuje także przebudowę infrastruktury technicznej – sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej. Przebudowę przejdą też ulice: Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Zyskają one nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Chodniki wyłożone będą z płyt kamiennych i lastrykowych. Przebudowany zostanie również plac w osi ul. Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok.

wizualizacje: Plac Pięciu Rogów po przebudowie

źródło: Pracownia Architektoniczna WXCA, ZDM Warszawa

 

źródło: http://www.strabag.pl/
fot. http://www.strabag.pl/
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ