Partner serwisu
28 października 2020

Ruszamy z projektowaniem obwodnicy Łącka

Kategoria: Aktualności

Podpisaliśmy umowę na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ​obwodnicy Łącka w ciągu DK60. Trzykilometrowa nowa droga omijająca miasto powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. 

 

Ruszamy z projektowaniem obwodnicy Łącka

- Mieszkańcy czekali na ten projekt wiele lat. Liczę, że przygotowanie inwestycji będzie przebiegało zgodnie z harmonogramem i dzięki temu już w niedługim czasie wpłynie ona na poprawę komfortu i jakości życia mieszkańców Łącka. - powiedział Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

 

- To już kolejna w ostatnich dniach umowa na dokumentację dla mazowieckich inwestycji w ramach Programu budowy 100  obwodnic. To jasno pokazuje, że sprawnie realizujemy nasze plany. Jesteśmy otwarci na współpracę z mieszkańcami i samorządem, aby przygotować tę inwestycję w zgodzie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców Łącka i okolic. - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

 

Obwodnica o długości ok. 3 km planowana jest w nowym śladzie drogi krajowej nr 60 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej o wartości prawie 1,3 mln zł została podpisana z firmą Arkas-Projekt. Wykonawca na opracowanie dokumentacji ma 35 miesięcy od daty zawarcia umowy, co oznacza, że termin zakończenia prac przypada na koniec 2023 r. 

 

Zadaniem projektanta będzie wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej. 

Przewiduje się, że nowa droga ominie istniejącą zabudowę prawdopodobnie po północno-zachodniej stronie obecnej DK60. Jednoznaczny przebieg trasy zostanie jednak określony w decyzji środowiskowej. 
 
Cel realizacji inwestycji 

Po zaprojektowaniu i wybudowaniu obwodnicy Łącka wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 60 pomiędzy Płockiem a Kutnem. 

Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Łącku. Poprawią się również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego odbywającego się wokół Warszawy. Droga stanowi bowiem alternatywny objazd aglomeracji stołecznej po północnej stronie pomiędzy drogą S8 a autostradą A1. Nowa trasa będzie również uzupełnieniem zbudowanej już obwodnicy Gostynina.  

Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. 

 

Program budowy 100 obwodnic w województwie mazowieckim 

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 na Mazowszu powstanie łącznie dziewięć obwodnic: 

Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60, 

Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79, 

Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60, 

Ostrołęki w ciągu drogi krajowej n 53, 

Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61, 

Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63, 

Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9, 

Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63, 

Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79. 

 

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook i Twitter. 

 

źródło: www.gddkia.gov.pl
fot. www.gddkia.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ