Partner serwisu
24 września 2020

5 korzyści płynących z recyklingu oraz skupu złomów metali

Kategoria: Aktualności

W ostatnich latach recykling złomu zyskuje na znaczeniu. Powodów jest co najmniej kilka, w tym przede wszystkim kurczące się zasoby naturalne. Powstawanie kolejnych skupów i firm zajmujących się recyklingiem złomów metali niesie ze sobą szereg korzyści.

5 korzyści płynących z recyklingu oraz skupu złomów metali

1) Kolejne skupy złomu to nowe miejsca pracy
 

Recykling złomu oznacza tworzenie zakładów specjalizujących się w przetwórstwie np. cyny czy platyny. To z kolei wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy. Zatrudnienie w szeroko pojętym przemyśle ekologicznym rośnie z roku na rok. Intensywnie rozbudowywane są przedsiębiorstwa zajmujące się skupem złomu i jego przetwórstwem. Prym wiodą zwłaszcza Chiny, a głównym powodem są niskie koszty pracy.
 
Dlaczego recykling złomu oznacza nowe miejsca pracy? Głównym powodem jest niski poziom zmechanizowania tej gałęzi przemysłu – pracownicy są niezbędni choćby przy odzyskiwaniu cyny i miedzi z obwodów drukowanych.

Zwiększenie zatrudnienia przez firmy prowadzące skup metali, złomu i zajmujące się jego przetwórstwem oznacza zmniejszenie bezrobocia. To z kolei korzystnie wpływa na rozwój całej gospodarki. Nie bez znaczenia jest też to, że w tej branży zatrudnienie znajdują pracownicy bez kwalifikacji.

2) GOZ – uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców

W 2010 r. przemysł elektroniczny musiał zmierzyć się z ograniczeniami wprowadzonymi przez Chiny, które dotyczyły wywozu metali ziem rzadkich. To właśnie wówczas wiele krajów zaczęło podejmować kroki, by stworzyć Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym (GOZ), czyli nowoczesny system gospodarczy, którego celem było zminimalizowanie zużycia surowców i ilości odpadów.

Zarówno skup, jak i recykling złomu jaki realizuje między innymi zlomskup.eu pozwalają zmniejszyć straty ekonomiczne i zapobiegają marnotrawieniu surowców. Powstawanie kolejnych punktów skupu złomu jest też niezbędne do stworzenia GOZ i tym samym uniezależnienia się od światowych dostawców surowców, w tym wspomnianych Chin.

W Polsce ideę GOZ wdraża Ministerstwo Rozwoju. W 2019 r. powstała „Mapa drogowa transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”.

3) Redukcja ilości odpadów na wysypiskach

Samochody, sprzęt elektroniczny czy RTV – te rzeczy, jak wszystkie inne, mają swoją określoną żywotność. Każdy zakup gospodarstwa domowego oznacza dołożenie cegiełki do rosnącej z roku na rok góry elektrośmieci. Szacuje się, że tylko kraje należące do Unii Europejskiej produkują ok. 15 mln ton elektrośmieci rocznie. Właśnie dlatego w ostatnim czasie głośno o dyrektywie Ecodesign, która zakłada, że producenci sprzętu będą odpowiadać za jego żywotność.

Wydłużenie żywotności sprzętu wraz z rozwojem recyklingu złomu ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach. Do produkcji wszystkich wymienionych rzeczy wykorzystuje się metale szlachetne.

Dzięki odzyskiwaniu metali ze starych sprzętów, możliwe jest ograniczenie ilości śmieci na wysypiskach. Dodatkowo producenci coraz częściej muszą konstruować oferowane produkty w taki sposób, by opłacało się je poddać recyklingowi.

4) Ograniczenie zużycia energii i niższe koszty wytworzenia produktów

Wydobywanie srebra wiąże się z kosztami – spółki muszą zmierzyć się z rosnącymi cenami prądu i kosztami pracy. To z kolei powoduje, że z roku na rok rosną ceny kruszców, które są nabywane przez firmy produkujące sprzęt elektroniczny czy samochody. Wszystkie dodatkowe koszty przerzucane są na konsumenta – to on płaci więcej za nabywane sprzęty.

Recykling złomu przyczynia się do obniżenia kosztów wytworzenia produktów. Dzieje się tak dlatego, że odzyskiwanie cyny, srebra, platyny czy tytanu jest tańsze niż ich wydobycie. O różnicach w cenach warto pamiętać także w kontekście preferencji klientów. Doskonałym przykładem jest skandal z Volkswagenem z 2017 r. Gdy wyszło na jaw, że Volkswagen w oferowanych pojazdach z silnikiem Diesla stosuje oprogramowanie fałszujące pomiary spalin, klienci zaczęli masowo kupować samochody z silnikiem benzynowym. Do produkcji samochodów z silnikiem Diesla potrzebna jest platyna, z kolei do produkcji katalizatorów aut z silnikami benzynowymi pallad. Jak pod wpływem ujawnionego skandalu kształtowały się ceny tych metali?

W I kw. 2018 za uncję platyny trzeba było zapłacić średnio 633 $, podczas gdy za uncję palladu 265 $. Pod koniec stycznia 2018 r. uncja palladu kosztowała jednak aż 1086 $, co było spowodowane dużym zainteresowaniem samochodami z silnikiem benzynowym.

5) Recykling jest przyjazny środowisku naturalnemu

Skup i recykling złomów metali coraz częściej jest postrzegany jako sposób, by ograniczać zanieczyszczenie środowiska. Szacuje się, że recykling 75 tys. ton metali pozwala zredukować o tonę emisję dwutlenku węgla. W dobie, gdy mówi się o konieczności zadbania o klimat i eliminowania czynników, które mają na niego negatywny wpływ, każde działanie redukujące zanieczyszczenie jest pożądane.
Dzięki temu, że złom jest przetwarzany, środowisko zyskuje – mniej substancji szkodliwych przedostaje się do atmosfery i gleby. Recykling zmniejsza również zapotrzebowanie na wodę i energię, która jest niezbędna w procesie wydobywczym. Wreszcie wykorzystanie zużytych sprzętów korzystnie wpływa na liczbę i powierzchnię powstających wysypisk.

Ogromne zalety recyklingu złomu powodują, że w krajach rozwijających się i rozwiniętych kładzie się coraz większy nacisk na rozwój przedsiębiorstw przetwarzających złom. W perspektywie czasu takie działania po prostu się opłacają.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ