Partner serwisu
08 września 2020

Rusza przetarg na S19 Kuźnica – Sokółka

Kategoria: Aktualności

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała 2 września 2020 r. do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 Kuźnica - Sokółka o długości 10,5 km. W ramach zadania powstanie też dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 19 klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy o długości 5,2 km.

Rusza przetarg na S19 Kuźnica – Sokółka

Cała inwestycja powstanie w systemie Projektuj i buduj. To pierwszy odcinek S19 na północny-wschód od Białegostoku.

- Droga ekspresowa S19 jest drogą życia dla Polski wschodniej i naszej części kontynentu. To ważny szlak komunikacyjny i handlowy, który budujemy wspólnie z wieloma krajami Europy wschodniej i południowej. To swoisty testament śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Podpisanie umowy na realizację tej inwestycji zaplanowano na I kwartał przyszłego roku, uzyskanie zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane jest na III kw. 2022, a zakończenie robót budowlanych na I kwartał 2025 r.

Przetarg obejmuje budowę odcinka DK19 (klasa GP) od przejścia granicznego do węzła Kuźnica (5,2 km) oraz odcinka drogi ekspresowej S19  od węzła Kuźnica do węzła Sokółka Północ (10,5 km). Trasa ominie miasto od północy, dzięki czemu wyprowadzony zostanie z Kuźnicy ruch tranzytowy prowadzący z i do przejścia granicznego.   

Dwujezdniowa droga ekspresowa S19 (po dwa pasy w obu kierunkach) będzie przystosowana do ciężkiego ruchu o nośności 11,5 tony/oś. Przy przejściu granicznym zaplanowano sześć pasów ruchu: 2 wjazdowe do kraju i 4 wyjazdowe. Rodzaj konstrukcji nawierzchni, beton cementowy lub asfalt, wybierze wykonawca.

Na ekspresowej części inwestycji powstaną dwa węzły:

Kuźnica – na tym węźle obecna droga krajowa nr 19 (docelowo - droga wojewódzka) będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19. Węzeł zapewni relacje Kuźnica - Sokółka oraz Kuźnica – Białystok;

Sokółka Północ – obecna DK19 będzie krzyżować się na tym węźle z drogą ekspresową S19. Węzeł zapewni relację na trasie Kuźnica - Sokółka.

Zadanie obejmować będzie budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym most nad rzeką Łosośna oraz jeden wiadukt kolejowy.

 Więcej informacji na stronie GDDKiA: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/38998/Kuznica-Sokolka-tu-zaczyna-sie-S19

źródło: www.gov.pl/
fot. www.gov.pl/
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ