Partner serwisu
21 sierpnia 2020

Wzrost przewozu kruszyw w II kwartale 2020

Kategoria: Aktualności

Grupa PKP CARGO w pierwszym półroczu 2020 roku wygenerowała 1,96 mld zł przychodów z tytułu umów z klientami, EBITDA wyniosła 206,7 mln zł a EBIT osiągnął wartość -182 mln zł. Pociągi Grupy przewiozły łącznie w pierwszym półroczu 43,9 mln ton towarów, a wykonana praca przewozowa wyniosła 11,1 mld tkm. Na rynek kolejowych przewozów towarów w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku niezmiennie wpływ miały epidemia COVID-19 oraz założenia polityki klimatycznej, które ograniczają rynkowy popyt na przewozy w najważniejszych grupach towarów. Wyraźnie zauważalny jest wieloletni trend spadkowy krajowej produkcji węgla kamiennego – w okresie styczeń-czerwiec 2020 roku produkcja węgla kamiennego spadła o 14,1 proc. r/r do poziomu 26,5 mln ton. W pierwszej połowie 2020 roku cały rynek towarowych przewozów kolejowych uległ zmniejszeniu o 13,3 proc. w ujęciu rocznym.

Wzrost przewozu kruszyw w II kwartale 2020

Praca przewozowa wykonana przez Grupę PKP CARGO w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 5,3 mld tkm wobec 6,6 mld tkm w analogicznym okresie 2019 roku. Pomimo epidemii COVID-19, Grupa zrealizowała w drugim kwartale w stosunku do pierwszego kwartału br. większe przewozy w segmentach: kruszywa, metale oraz w przewozach intermodalnych, które są kluczowym rynkiem w strategii działania Grupy PKP CARGO. Praca przewozowa wykonana w tym segmencie w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 1,04 mld tkm, co oznacza wzrost o 10,7 proc. r/r. Tym samym PKP CARGO realizuje szeroki proces przechodzenia z przewoźnika dla przemysłu ciężkiego w europejskiego operatora logistycznego. Wyraźny trend wzrostowy przewozów intermodalnych, delikatnie zahamowany z powodu epidemii COVID-19, widać także w przewozach realizowanych przez PKP CARGO International. Praca przewozowa w tym sektorze wykonana w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 132 mln tkm – wobec 112 mln tkm w analogicznym okresie 2019 roku. Wydłużeniu uległy także średnie dystanse transportu ładunków.

– Od maja obserwuje się stopniowy powrót do wolumenów przewozów intermodalnych sprzed pandemii. Rośnie ruch zarówno między portami i terminalami lądowymi, jak i na Nowym Jedwabnym Szlaku i Grupa PKP CARGO wykorzystuje swoje przewagi konkurencyjne na tym rynku – wyjaśnia Czesław Warsewicz.

 

 

źródło: www.pkpcargo.com
fot. www.pkpcargo.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ