Partner serwisu
05 sierpnia 2020

Budownictwo i chemia w międzynarodowym programie Erasmus Mundus

Kategoria: Aktualności

Dwa programy nauczania z PWr zyskały finasowanie w ramach Erasmus Mundus Joint Master Degrees. Dzięki partnerskiej współpracy studenci będą się szkolić w różnych europejskich uczelniach, m.in. we Francji, Włoszech, Grecji i Belgii.

Budownictwo i chemia w międzynarodowym programie Erasmus Mundus

Program Erasmus Mundus Joint Master dotyczy międzynarodowych studiów magisterskich. Trwa dwa lata i zakłada naukę poszczególnych przedmiotów w kilku ośrodkach naukowych w Europie. Na Politechnice Wrocławskiej będą realizowane dwa takie projekty: Chemical Nano-Engineering na Wydziale Chemicznym oraz European Master in Advanced Solid Mechanics (STRAINS) na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Nanoinżynieria w chemii

Specjalność Chemical Nano-Engineering oferuje szerokie interdyscyplinarne kształcenie w dziedzinie nanoinżynierii ze specjalizacją w chemii i modelowaniu nanoobiektów. Nauka odbywa się w konsorcjum trzech uczelni, które tworzą: Uniwersytet Aix-Marseille we Francji, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Roma Tor Vergata we Włoszech.

– Pierwszy semestr studenci spędzają w Marsylii, gdzie pogłębiają wiedzę z zakresu chemii, następnie studiują nanoinżynierię na Wydziale Chemicznym PWr oraz zastosowania złożonych nanosystemów na Uniwersytecie w Rzymie – mówi dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni, który jest koordynatorem programu na W3. Dodaje, że taka forma nauczania ma przygotować specjalistów z zakresu projektowania nanosystemów (metodą bottom-up) oraz stosowania modelowania do opracowywania syntezy chemicznej w nanoskali. Stwarza też doskonałą okazję do nawiązywania międzynarodowych kontaktów naukowych tak przydatnych w późniejszej pracy naukowej.

Pierwsza edycja programu na PWr została uruchomiona w 2018 roku. Nabór do kolejnej rozpocznie się w listopadzie 2020 roku i potrwa do lutego 2021 roku. W projekcie może wziąć udział 20 studentów z różnych krajów.
Więcej szczegółów o Chemical Nano-Engineering na stronie internetowej projektu.

Wszechstronny inżynier

Wydział Budownictw Lądowego i Wodnego oferuje naukę na studiach magisterskich w ramach programu STRAINS. Jest on przeznaczony dla tych, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności  w dziedzinie mechaniki ciała stałego w zakresie modelowania materiałów i konstrukcji. Zakłada on, że studenci będą się kształcić jednocześnie w dwóch obszarach inżynierii: mechanice i budownictwie.  

Uczestnicy będą mieli do wyboru jedną z 18 ścieżek kształcenia, obejmującą studiowanie na co najmniej trzech uczelniach z sześciu uczestniczących w programie. A są to: Uniwersytet w Lille i Ecole Centrale w Lille, Uniwersytet w Calabrii, Uniwersytet w Louvain, Politechnika w Atenach oraz Politechnika Wrocławska. Absolwent uzyskuje na koniec wspólny dyplom wszystkich uczelni partnerskich.

– Program STRAINS kładzie nacisk na przekazanie studentom gruntownej wiedzy teoretycznej, eksperymentalnej i obliczeniowej z zakresu mechaniki ciała stałego. Dzięki temu student będzie przygotowany do pracy w szeroko rozumianym obszarze inżynierii lądowej i mechanicznej – mówi dr inż. Joanna Pieczyńska-Kozłowska, koordynatorka projektu.

Pierwsza rekrutacja odbędzie się w semestrze zimowym 2021/2022. Na pierwszy semestr przyjęte zostaną 24 osoby.

źródło: Politechnika Wrocławska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ