Partner serwisu
24 czerwca 2020

KSS Bartnica wyremontuje drogę

Kategoria: Aktualności

Zniszczona droga powiatowa Chroślice – Brachów w gminie Męcinka, biegnąca przy zbiorniku wodnym Słup, zostanie naprawiona.

KSS Bartnica wyremontuje drogę

Ciężar finansowania  remontu wzięła na siebie spółka Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica), która jest właścicielem pobliskiej Kopalni Bazaltu w Męcince.

Droga z najlepszych kruszyw

Przedstawiciele Zarządu KSS Bartnica i władz Starostwa Powiatowego w Jaworze podpisali w tej sprawie umowę. W jej myśl, kopalnia naprawi i wzmocni drogę podczas kilku etapów remontu. Pierwszy z nich ma się zakończyć już wiosną przyszłego roku. W związku z tym na kierowców czekają pewne utrudnienia, ale warto uzbroić się w cierpliwość. – Dzięki remontowi droga zostanie podniesiona do standardów, które zapewnią nie tylko komfortową, ale i bezpieczną jazdę – podkreśla Aneta Kucharzyk, Starosta Jaworski.

KSS Bartnica jest na Dolnym Śląsku właścicielem nie tylko Kopalni Bazaltu w Męcince, ale wytwarza też inne, zaliczane do najlepszych w kraju kruszywa drogowe. Dlatego do remontu wykorzystane zostaną materiały z „najwyższej półki”. Między innymi pochodzące z okolic Kłodzka gabro, które dodane do mieszanki asfaltowej poprawia bezpieczeństwo kierowców – wpływa bowiem m.in. na skrócenie drogi hamowania i rozjaśnia jezdnię, co zapewnia lepszą widoczność. Czy melafir ze złoża w Rybnicy Leśnej, który jest tak odporny, że dodany do asfaltu znacząco wzmacnia drogę.

– Nasze kopalnie mają sięgającą co najmniej stu lat tradycję wydobycia. I taka jest też nasza polityka: szukamy rozwiązań trwałych, na lata, a nie „na chwilę”-  mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica. – Tak też chcielibyśmy rozwiązać sprawę jakości drogi powiatowej nr 2786D w gminie Męcinka – dodaje prezes Madej.

Tory odciążą jezdnie

Sprawa remontu związana jest m.in. z zalecanymi przez Unię Europejską ekologicznymi rozwiązaniami. UE zaleca bowiem przenoszenie jak największej ilości ciężkiego transportu z dróg na tory kolejowe. O to zabiegali zresztą od dawna okoliczni mieszkańcy, m.in. Jawora. KSS Bartnica postanowiła więc uruchomić w Brachowie bocznicę kolejową, aby wydobywane w Męcince kruszywo mogło być w dużej mierze rozwożone po Polsce pociągami. Zanim jednak kruszywo z Męcinki trafi na wagony, musi być do bocznicy dowiezione drogą powiatową.

– Taki transport może wpływać na pogorszenie stanu jezdni, która i tak jest w nienajlepszej kondycji. Dla bezpieczeństwa kierowców podjęliśmy więc rozmowy z KSS Bartnica, zakończone umową o remoncie drogi – mówi starosta Aneta Kucharzyk.

– Do remontu dróg powiatowych nie obligują nas żadne przepisy, ale zawsze staramy się być dobrym i odpowiedzialnym sąsiadem, zależy nam też na bezpieczeństwie. Dlatego podjęliśmy się tego remontu – mówi prezes KSS Bartnica Jakub Madej. – I dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Jaworze za otwarcie furtki do dobrej współpracy – dodaje.

źródło: www.bartnica.com.pl
fot. www.bartnica.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ