Partner serwisu
25 marca 2020

Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce nadal mocno rozdrobniony

Kategoria: Aktualności

Na rynku prefabrykacji nadal funkcjonuje duża grupa spółek, które finansowo radzą sobie słabo, co stanowi pole do dalszej konsolidacji branży. Jak wynika z analizy 50 wiodących firm, na rynku zauważalna jest nieco wyższa rentowność większych podmiotów, co wynika z efektu skali, możliwości obsługi dużych projektów oraz posiadania kompleksowej oferty od projektu po montaż.

Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce nadal mocno rozdrobniony

Jak podaje Spectis:

Jak wynika z raportu "Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce 2020-2025", w latach 2017-2018 średnia marża EBITDA branży wyniosła 12,3%, co przełożyło się na średnioroczną rentowność netto w wysokości 7,3%. Z kolei średni przychód producenta wyniósł blisko 80 mln zł, z czego za ponad 70% odpowiadała działalność produkcyjna.

Największym segmentem rynku ciężkiej prefabrykacji jest grupa elementów strukturalnych stosowanych w budownictwie kubaturowym, do której zakwalifikowaliśmy takie elementy jak stopy i podwaliny fundamentowe, słupy, belki, dźwigary oraz schody. Aż 35 z 50 analizowanych firm zajmuje się wytwarzaniem tego typu elementów.

Na potrzeby raportu, rynek ciężkiej prefabrykacji zdefiniowaliśmy jako działalność produkcyjną w zakresie elementów z betonu zbrojonego oraz betonu sprężonego, prowadzoną w specjalistycznych zakładach prefabrykacji. Analizowane w raporcie produkty podzielić można na dwie główne kategorie, w ramach których wyróżniamy co najmniej kilkanaście podkategorii:

Prefabrykaty konstrukcyjne, wykorzystywane głównie w budownictwie kubaturowym (fundamenty, słupy, belki, stropy, ściany, schody, moduły łazienkowe, doki)

Prefabrykaty inżynieryjne (belki mostowe, pale fundamentowe, płyty drogowe, płyty tramwajowe, podkłady kolejowe, ściany oporowe, ekrany akustyczne, tubingi tunelowe oraz słupy, żerdzie i wieże oświetleniowe i energetyczne).

Analizowane w raporcie produkty w większości przypadków wytwarzane są na indywidualne zamówienie, choć nie jest to warunek przesądzający o tym czy dany produkt zaliczony został do ciężkiej prefabrykacji. Przykładowo, wiele produktów stropowych, a także podkłady strunobetonowe to produkty dostępne „od ręki” a nie „na wymiar” a mimo to zostały wliczone do rynku ciężkiej prefabrykacji (w przypadku stropów do wartości rynku wliczano głównie elementy zbrojone lub sprężone, bez bloczków betonowych stanowiących wypełnienie stropów). Z drugiej strony, do rynku ciężkiej prefabrykacji nie wliczono rur betonowych i elementów powiązanych (studnie, szamba, przepusty, odwodnienia), które wraz z prefabrykacją ciężką, kostką betonową, betonem komórkowym czy betonowymi pokryciami dachowymi analizowane będą w szerszym raporcie rynkowym na temat wyrobów betonowych.

źródło: spectis.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ