Partner serwisu
06 maja 2025

Coś ruszy się w budownictwie? 30% firm prognozuje większą sprzedaż, 27% będzie więcej inwestować

Kategoria: Aktualności

Subindeks Barometru EFL dla branży budowlanej na II kwartał tego roku wskazuje na pozytywnie umiarkowane nastroje wśród przedsiębiorców. Wartość wskaźnika wyniosła 54,2 pkt., o 2,8 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. To najwyższy wynik od roku i najwyższy wśród badanych w tym kwartale branż, na który największy wpływ miały prognozy sprzedażowe i inwestycyjne. Ponad dwa razy więcej firm budowlanych niż w I kwartale liczy na większe przychody (30% w II kw. vs. 14% w I kw.), a 27% planuje większe inwestycje (21% w I kw.).

Coś ruszy się w budownictwie? 30% firm prognozuje większą sprzedaż, 27% będzie więcej inwestować

Barometr EFL dla branży budowlanej na II kwartał 2025:

  • Subindeks: 54,2 pkt. (+2,8 pkt. kw./kw.).
  • Inwestycje: 27 proc. przedsiębiorców prognozuje wyższy poziom inwestycji niż kwartał wcześniej.
  • Sprzedaż: 30 proc. przedsiębiorców prognozuje zwiększenie sprzedaży, a 1 proc. jej spadek.
  • Płynność finansowa: 30 proc. przedsiębiorców prognozuje poprawę płynności finansowej, a 4 proc. jej pogorszenie.
  • Finansowanie zewnętrzne: 1 proc. przedsiębiorców prognozuje większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Wynik subindeksu dla branży budowlanej na poziomie 54,2 pkt. pokazuje, że sektor utrzymuje się w strefie stabilnych, choć umiarkowanych nastrojów. W porównaniu z ubiegłym rokiem sytuacja wciąż jest słabsza – szczególnie widoczne jest to w budownictwie mieszkaniowym, które pozostaje w stagnacji z powodu wysokich kosztów finansowania i ograniczonego popytu. Z kolei lekkie odbicie widzimy w inwestycjach infrastrukturalnych i drogowych, które podtrzymują aktywność części firm. Warto podkreślić, że coraz więcej przedsiębiorstw budowlanych deklaruje gotowość do inwestowania – to sygnał, że branża zaczyna się adaptować do nowych realiów rynkowych i szuka przestrzeni do rozwoju mimo niepewności makroekonomicznej – powiedział Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL. 

Solidne fundamenty 

Subindeks Barometru EFL na II kwartał br. dla branży budowlanej wyniósł 54,2 pkt., o 2,8 pkt. więcej niż w poprzednim kwartale tego roku. To najwyższy odczyt dla tego sektora od roku (II kwartał 2024 – 58,7 pkt.). Jest to również najwyższy wskaźnik wśród sześciu badanych branż. Warto zwrócić uwagę, że wartość wskaźnika utrzymuje się już niemal dwa lata powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że nastroje są stabilne (ostatni raz wynik poniżej progu OR był w III kwartale 2023 – 48 pkt.).

Na wyższą w ujęciu kwartalnym wartość subindeksu Barometru EFL dla budownictwa wpływ miały prognozy w trzech badanych obszarach. 30% firm budowlanych prognozuje wzrost zamówień od kwietnia do czerwca tego roku. Grupa pesymistów jest zdecydowanie niższa i wynosiła 1%. Pozostałe firmy liczą na podobną sytuację jak kwartał wcześniej. Dla porównania w I kwartale br. mieliśmy 14% optymistów i 9% pesymistów.

Większe zamówienia pozytywnie wpływają na płynność finansową. Jej poprawy spodziewa się także 30% przedsiębiorców, prawie dwa razy więcej niż kwartał wcześniej (16% w I kwartale).

W II kwartale wzrosła grupa optymistów inwestycyjnych. 27% firm budowlanych prognozuje więcej inwestycji, podczas gdy trzy miesiące wcześniej grupa optymistów liczyła 21%. Wciąż jednak ponad połowa zapytanych (55%) uważa, że pozostaną one na niezmienionym poziomie co ostatnio.

W odróżnieniu od powyższych składowych indeksu, zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne spadło. W II kwartale br. tylko 1% firm zgłasza, że będzie potrzebować więcej dodatkowego zastrzyku gotówki, kwartał wcześniej było to 16%.

Wartość głównego indeksu Barometru EFL na II kwartał 2025 roku wyniosła 50,6 pkt. Osiągnięty poziom jest o 0,1 pkt. niższy niż w I kwartale 2025 roku.

***

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się od 1 do 28 marca 2025 roku.

źródło: Europejski Fundusz Leasingowy
fot. Europejski Fundusz Leasingowy
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ