Przez Europę do Maroka i z powrotem, czyli zdarzenia Kačak badań ciąg dalszy
Zdarzenie Kačak w środkowej części Hamar Laghdad zaznacza się jako horyzont wapieni gruzłowych (miarka na zdjęciu ma 2 m długości)…
…który zanika jednak w kierunku wschodnim. Na zdjęciach kolejne z opracowanych odsłonięć, w którym „wyrastają” tym razem eifelskie kopce mułowe
Praca w Maroku niesie ze sobą jednak pewne zagrożenia. Jeśli uda się uniknąć pokąsania przez Cerastes cerastes (żmiję rogatą) lub pożarcia przez sępy, zawsze można zostać zadeptanym przez wielbłądy…
Po prawie dwutygodniowej pracy w Maroku, przystankiem na drodze powrotnej do Polski był jeszcze masyw Montagne Noire, położony niedaleko Montpellier w południowej Francji. Tam, korzystając uprzednio z rarytasów lokalnej… kuchni, prace skoncentrowały się na profilu Pic de Bissou, w którym, w nieczynnym kamieniołomie, odsłania się kompletna sukcesja eiflu i żywetu.
Choć litologicznie monotonny, profil (jak świadczą dane z literatury) jest przepełniony konodontami, dając możliwość dokładnego rozpoznania następstwa gatunków podczas zdarzenia Kačak. Jedyny problem w tym, że samo zdarzenie w profilu zaznacza się w sposób nietypowy – nie jako pakiet ciemnych łupków, ale jasnych laminowanych wapieni, przepojonych dodatkowo cementem kalcytowym, które jaśnieją na tle czerwono-wietrzejących wapieni krynoidowych.
Pic de Bissou w Montagne Noire (Francja). Na drugiej (od góry) półce kamieniołomu widoczna charakterystyczna warstwa białego wapienia – prawdopodobnie odpowiednika zdarzenia Kačak
Po prawie miesięcznej wyprawie, która zaowocowała opracowaniem kolejnych czterech odsłonięć zdarzenia Kačak, przez połowę walczącej z koronawirusem Europy, dr Krystian Wójcik i prof. dr hab. Zdzisław Bełka wrócili do Polski… by (nie narażając swoich współpracowników z PIG-PIB i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) poddać się domowej kwarantannie. Pozostaje im zatem cierpliwie czekać, zanim znów, z podobnym entuzjazmem, zasiądą do prac laboratoryjnych, odkrywając co też wapienie Kačak skrywają w szlifach, konodontowych residuach i jaki mają profil chemiczny…
Komentarze