Partner serwisu
16 marca 2020

Pierwsza obwodnica z Programu budowy 100 obwodnic skierowana do realizacji

Kategoria: Aktualności

W Wąchocku Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber podpisał Program Inwestycji dla obwodnicy tego miasta. To oznacza, że inwestycja w ciągu drogi krajowej nr 42 ma zapewnione finansowanie, co otwiera drogę do przygotowania dokumentacji przetargowej.

Pierwsza obwodnica z Programu budowy 100 obwodnic skierowana do realizacji

Obwodnica Wąchocka została ujęta w Programie Budowy 100 obwodnic i jest jedną z kilkunastu  inwestycji przeznaczonych do realizacji w pierwszej kolejności.

Znaczenie inwestycji

Podstawowym celem budowy obwodnicy Wąchocka jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną, Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Starachowic. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Informacja o inwestycji

GDDKiA W ramach planowanej inwestycji ma powstać odcinek dwujezdniowej drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) od granicy miasta Skarżysko-Kamienna do granicy Starachowic o długości ok. 11,7 km. Nowa trasa będzie biegła po północnej stronie istniejącej drogi krajowej nr 42 omijając Parszów, a następnie po południowej stronie istniejącej drogi omijając Wąchock. Zaplanowano budowę czterech skrzyżowań jednopoziomowych umożliwiających powiązanie obwodnicy z istniejącymi drogami powiatowymi i gminnymi, budowę dróg dojazdowych i obiektów inżynierskich (wiaduktów, mostów, przepustów, przejść dla dużych i średnich zwierząt, przejścia podziemnego dla pieszych, ekranów przeciwhałasowych) oraz chodników, elementów bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego.

Stan prac przygotowawczych:

Inwestycja jest przygotowana do realizacji. Decyzje środowiskowa i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej zostały wydane, grunty zostały wykupione.

  •     w roku 2011 uzyskano decyzję ZRID (zaktualizowana w 2017 roku),
  •     w roku 2010 wykonano powierzchniowe badania archeologiczne,
  •     w latach 2012-2018  wypłacono odszkodowania za nabyte nieruchomości,
  •     w latach 2012-2016 zrealizowano rozbiórkę obiektów kubaturowych, likwidację przyłączy gazowych, częściową wycinkę drzew.

Obwodnica Wąchocka została ujęta w Programie Budowy 100 obwodnic jako jedna z kilkunastu  inwestycji przeznaczonych do realizacji w pierwszej kolejności. Ogłoszenie przetargu na realizację tej obwodnicy planowany jest jeszcze w tym roku.

źródło: gddkia.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ