Partner serwisu
27 lutego 2020

2019 kolejnym rokiem dobrych wyników Volvo CE

Kategoria: Aktualności

5-procentowy wzrost sprzedaży w skali całego roku za sprawą większego udziału w rynku chińskim oraz dużego popytu w Ameryce Północnej i Europie.

2019 kolejnym rokiem dobrych wyników Volvo CE

Firma Volvo Construction Equipment (Volvo CE) osiągnęła w roku 2019 dobre wyniki, ustanawiając kolejne rekordy rocznych wskaźników finansowych i zwiększając swój udział w rynku chińskim, który jest największym światowym rynkiem budowlanym. W skali całego roku firma odnotowała 5-procentowy wzrost sprzedaży, mimo niewielkiego spadku w czwartym kwartale.

W 4. kwartale 2019 roku sprzedaż netto zmniejszyła się o 3% do 19 716 mln SEK (wobec 20 323 mln). Zysk operacyjny wyniósł 1931 mln SEK (wobec 2157 mln), co odpowiada marży operacyjnej na poziomie 9,8% (wobec 10,6%). Zmiany kursów walut miały korzystny wpływ na zyski, zwiększając je o 113 mln SEK.

W skali całego roku sprzedaż netto wzrosła o 5%, osiągając wartość 88 606 mln SEK (wobec 84 238 mln). Skorygowany zysk operacyjny wzrósł do 11 910 mln SEK (wobec 11 306 mln), co odpowiada marży operacyjnej na poziomie 13,4% (wobec 13,4%).

Sytuacja rynkowa

Popyt w Europie zwiększył się w trakcie czwartego kwartału — do końca listopada już o 6% — do czego przyczynił się dalszy wzrost w Niemczech, we Włoszech, we Francji i w Rosji. Również w Ameryce Północnej odnotowano wzrost popytu o 6% w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku, szczególnie za sprawą dużego zainteresowania większymi maszynami, a osiągnięty w Ameryce Południowej wzrost na poziomie 17% był głównie pochodną coraz lepszej sytuacji na rynku brazylijskim. Na rynkach azjatyckich, z wyłączeniem Chin, odnotowano spadek o 11% w porównaniu do ubiegłego roku. Sam rynek chiński nadal jednak rósł — sprzedaż zwiększyła się o 8% przy zauważalnym wzroście popytu zarówno na koparki, jak i na ładowarki kołowe.

Zlecenia i dostawy

Wartość netto realizowanych przez Volvo CE zamówień wzrosła w czwartym kwartale 2019 roku o 6%. Przyczynił się do tego popyt na maszyny SDLG na rynku chińskim i rosyjskim. Wartość zamówień realizowanych w Europie spadła o 5%, mimo wyraźnego wzrostu w Rosji. Dzięki zamówieniom dealerów składanym w celu odtworzenia zapasów w Ameryce Północnej wartość realizowanych zamówień skoczyła o 40%. W Azji (z wyjątkiem Chin) wartość realizowanych zamówień spadła o 17%, natomiast w Chinach wzrosła o 14%. Volvo CE konsekwentnie zwiększa swój udział w rynku chińskim, zarówno w segmencie ładowarek kołowych, jak i koparek.

W trakcie czwartego kwartału 2019 roku dostawy wzrosły o 4%, co również wynikało w dużej mierze z większego popytu na produkty SDLG w Chinach i w Rosji.

„Rok 2019 był kolejnym rokiem dobrych wyników, i to na kilku poziomach”, mówi Melker Jernberg, Prezes Volvo CE. „Zdobyliśmy większy udział w rynku dużego sprzętu w Ameryce Północnej, a w Europie odnotowaliśmy korzystne zmiany sprzedaży, zysku operacyjnego i przepływów pieniężnych. Sytuacja w Azji nie jest wolna od wyzwań, ale w Chinach obserwujemy zachęcający wzrost udziału w rynku dużych koparek i ładowarek kołowych, co bardzo nas cieszy”.

W lutym 2020 roku Volvo CE rozpocznie przyjmowanie zamówień na kompaktowe ładowarki kołowe i kompaktowe koparki z napędem elektrycznym. Rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest na 3. kwartał 2020 roku.

źródło: volvoce.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ