Partner serwisu
20 listopada 2019

4Buildings: Czas na dobre technologie - prefabrykaty i drewno

Kategoria: Aktualności

Wkrótce budownictwo zdominuje fotowoltaika oraz rozwiązania betonowe z różnymi dodatkami, prefabrykowane na masową skalę. Trendem przeszłości będzie też drewno. Jednak czy innowacyjność w budownictwie wygra z niską marżą? Nad tym zastanawiali się paneliści sesji 4Buildings „Budownictwo 4.0 – technologie i materiały przyszłości”.

4Buildings: Czas na dobre technologie - prefabrykaty i drewno

Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej. Każda rewolucja ma swoje paliwo napędowe. Kiedyś to była maszyna parowa, potem silnik elektryczny. Dzisiaj są to dane.

– Sposób, w jaki potrafimy je analizować, przekłada się na jakość naszego życia. Big Data staje się największym narzędziem, z którego będą korzystały wszystkie gałęzie przemysłu, również budownictwo – zaznaczył na wstępie sesji 4Buildings „Budownictwo 4.0 – technologie i materiały przyszłości” Paweł Orleański, dziennikarz telewizyjny.

Czas na szybkie technologie

Niska rentowność firm budowlanych sprawia, że przedsiębiorstwa szukają sposobów na optymalizację. Dlatego zauważamy na rynku mozolne i powolne zmierzanie w kierunku automatyzacji i dywersyfikacji produkcji budowlanej oraz digitalizacji.

- Wiele średnich firm budowlanych interesuje się prefabrykacją. Szukają możliwości kupienia zakładów produkcyjnych lub zamierzają budować własne fabryki. Chcą zagospodarować nowe rynki w Polsce, albo ruszyć z ofertą za granicę – podkreślił Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Zdaniem prezesa Polska nigdy nie będzie światowym liderem innowacji w budownictwie, ale to nie znaczy, że nasze firmy nie wdrażają nowoczesnych technologii.

– Trochę brakuje strategicznego, menedżerskiego spojrzenia nie tylko na to, co dzieje się obecnie, ale też za dwa lata. Powinniśmy w Polsce planować procesy biznesowe w firmach z perspektywą siedmiu, dziesięciu lat. Wtedy będziemy w stanie odważniej podchodzić do innowacji, które są niezbędne do tego, by przedsiębiorstwo przetrwało na rynku – uważa Jan Styliński.

Prezes dodaje, że zamknięcie się w kręgu krótkoterminowego spojrzenia na los firmy jest zabójcze, ponieważ w innowacje należy inwestować teraz, by odczuć zyski za kilka lat. Przewiduje, że w przyszłości budownictwo zostanie zdominowane przez fotowoltaikę oraz rozwiązania betonowe prefabrykowane na masową skalę z różnymi dodatkami i domieszkami.

Cały news na stronie: www.propertynews.pl

źródło: www.propertynews.pl
fot. www.propertynews.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ