Partner serwisu
09 października 2019

Kopalnia w Miedziance zachwyciła uczestników Dnia Otwartego

Kategoria: Aktualności

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Minerałów w sobotę 28 września Nordkalk otworzył drzwi dla wszystkich zainteresowanych eksploatacją jednej z największych kopalni odkrywkowych wapienia w Polsce - Miedzianki.

Kopalnia w Miedziance zachwyciła uczestników Dnia Otwartego

Taki widok przywitał uczestników Dnia Otwartego w zakładzie Nordkalk Miedzianka w sobotni poranek

Wiele rodzin z dziećmi - w tym także nasi pracownicy z innych lokalizacji Nordkalku w Polsce - skorzystało z okazji, aby dowiedzieć się więcej o wapieniu oraz sposobach jego wydobywania i przetwarzania przez Nordkalk.

Przewodnicy odpowiedzieli na setki pytań na temat funkcjonowania kopalni. Zwiedzający byli zainteresowani także planami rekultywacji kopalni, która w przyszłości ma się stać rekreacyjnym zbiornikiem wodnym.

Długi na blisko 3 kilometry kamieniołom Miedzianka wywarł na gościach ogromne wrażenie. Na szczęście słońce wyglądało zza chmur, więc można było podziwiać piękne kolory wysokich kamiennych ścian. Dzieci chętnie zbierały na pamiątkę co ładniejsze kamyczki, a śmiałkowie wdrapywali się do kabin koparki i ładowarki, żeby sprawdzić, jak to jest być operatorem maszyn ciężkich. 

Po zwiedzaniu kopalni i zakładu goście udali się do zaprzyjaźnionej Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego, żeby obejrzeć wystawę o historii górnictwa w regionie. Wiele eksponatów w Izbie, na przykład mundury górnicze, narzędzia, skamieniałości i... kufle do piwa - które są tradycyjnymi prezentami z okazji  Barbórki - zostały przekazane Izbie przez Nordkalk i jego pracowników. Dla gości dostępna była także wystawa czasowa „Polscy paleontolodzy w Arktyce i Antarktyce”, która została zorganizowana dzięki współpracy Nordkalku i Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Dr Błażej Błażejowski - paleontolog z Polskiej Akademii Nauk - z pasją opowiadał o swoich doświadczeniach z wypraw podbiegunowych

źródło: nordkalk.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ