Partner serwisu
04 października 2019

Nowe prawo geologiczne może zahamować inwestycje w górnictwie

Kategoria: Aktualności

Zmiany zawarte w poselskim projekcie prawa geologicznego i górniczego są niekorzystne dla przedsiębiorców inwestujących w wydobycie węgla. Odczują je inwestorzy, którzy wyłożyli znaczne środki finansowe w rozpoznanie złóż węgla, potem w ich udokumentowanie, uzyskanie praw do informacji geologicznej, użytkowania górniczego, nieruchomości gruntowych i decyzji oraz umów niezbędnych do starania się o koncesję na wydobywanie węgla - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Nowe prawo geologiczne może zahamować inwestycje w górnictwie

Projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, jeszcze w tej kadencji Sejmu ma się zająć komisja ochrony środowiska.

- Całkowicie uznaniowa decyzja o utworzeniu obszaru specjalnego przeznaczenia w zakresie wydobywania węgla kamiennego lub brunatnego ze złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki może doprowadzić do pozbycia się prywatnych inwestorów - mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Projekt ustawy wprowadza dodatkowy wymóg proceduralny, uzależniający możliwość prowadzenia działalności od decyzji wydawanej przez ministra właściwego do spraw środowiska. Nie ułatwi to procesu inwestycyjnego, a jedynie go wydłuży, co przy możliwości dowolnego postępowania organu wydającego decyzję, może zahamować realizację inwestycji. Szczególne wątpliwości budzą subiektywne kryteria wydawania decyzji, które pozwalają ministrowi właściwemu do spraw środowiska całkowicie dowolnie ukształtować postępowanie administracyjne, posługując się tak nieostrymi kryteriami jak zgodność wniosku z „racjonalnym zagospodarowaniem złoża".

Konfederacja Lewiatan

źródło: konfederacjalewiatan.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ