Partner serwisu
30 września 2019

Powstanie nowy most drogowy na granicy polsko-niemieckiej

Kategoria: Infrastruktura

Transgraniczna infrastruktura drogowa i kolejowa oraz Pakiet Mobilności były głównymi tematami rozmowy ministra Andrzeja Adamczyka, z ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Republiki Federalnej Niemiec Andreasem Scheuerem 27 września 2019 r. w Berlinie.

Powstanie nowy most drogowy na granicy polsko-niemieckiej

Najważniejszym efektem spotkania było podpisanie umowy międzyrządowej o budowie nowego, drogowego mostu granicznego w rejonie Kostrzyna nad Odrą i Kuestrin-Kietz. Most położony będzie w ciągu drogi krajowej nr 22 oraz federalnej drogi nr 1. Decyzję o jego budowie podjęto z uwagi na stan techniczny istniejącego mostu, który umożliwia przejazd jedynie samochodom osobowym.

- Dzisiejszy dzień kończy kilkuletni okres trudnych negocjacji ze stroną niemiecką. To inwestycja, która była wyczekiwana od bardzo dawna. Cieszę się, że mamy już pewność, że nowy most powstanie w ciągu najbliższych lat - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia inwestycji jest zawarcie umowy międzypaństwowej – w październiku 2016 roku Premier Beata Szydło wyraziła zgodę na negocjacje przez Ministerstwo Infrastruktury umowy w tej sprawie.

Każde  z państw poniesie koszty budowy obiektu po swojej stronie granicy. Inwestycję po stronie polskiej, wartości ok. 97 mln zł finansowaną ze środków budżetu państwa zaplanowano na lata 2020 – 2025. Za wykonanie zadania odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe po wejściu umowy w życie, co w Niemczech będzie wymagało jej ratyfikacji przez parlament.

Polsko-niemieckie połączenia drogowe

Na granicy polsko-niemieckiej funkcjonuje 37 połączeń drogowych. Dziesięć z nich obsługuje ruch towarowy bez ograniczeń. Pięć znajduje się w sieci TEN-T, z czego trzy (Kołbaskowo (A6) – Pomellen (A11), Świecko (A2) – Frankfurt n. Odrą (A12), Jędrzychowice (A4) – Ludwigsdorf (A4) znajdują się w sieci bazowej.
Większość połączeń drogowych prowadzi przez mosty graniczne. Stan tych mostów, z wyjątkiem mostu w Kostrzynie nad Odrą, jest dobry lub zadowalający.

Pakiet Mobilności

Rozmowy ministrów dotyczyły również przepisów Pakietu Mobilności I, czyli regulacji UE, które będą precyzować na jakich warunkach firmy transportowe mogą świadczyć usługi poza krajem pochodzenia.

Zdaniem strony polskiej podczas dalszych prac nad Pakietem Mobilności, konieczna jest kontynuacja wyważoneji merytorycznej dyskusji, mającej na celu  wypracowanie najlepszych przepisów, ponieważ przyjęte rozwiązania będą miały długoterminowe konsekwencje dla sektora transportu drogowego oraz naszych gospodarek. Szczególnie konieczna jest eliminacja restrykcyjnych przepisów i nieproporcjonalnych wymogów, które nie uwzględniają specyfiki geograficznej i realiów funkcjonowania branży transportowej przez co tworzą zagrożenie dla branży transportowej  mające wpływ na otrzymanie lub utrzymanie licencji przewoźnika drogowego.

- Pakiet Mobilności I to bardzo istotny temat w kontekście uczestnictwa w rynku wewnętrznym, także z punktu widzenia jego wpływu na rozwój gospodarczy UE i kontakty między naszymi państwami. Polska wspiera działania zmierzające do utworzenia jednolitego obszaru transportowego, w ramach którego nastąpiłaby realizacja traktatowej swobody świadczenia usług i eliminacja zbędnych barier w dostępie do rynków - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Poruszono także sprawy transgranicznej infrastruktury kolejowej, w tym elektryfikacji dworca Goerlitz i trasy Goerlitz-Drezno.

Poprzednie spotkanie polsko - niemieckie na szczeblu ministrów odbyło się 29 listopada 2018 r. w Berlinie.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ