Partner serwisu
19 września 2019

Rząd zwiększa środki finansowe na kolej

Kategoria: Aktualności

17 września 2019 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, przedłożoną przez ministra infrastruktury. Rząd zdecydował o przeznaczeniu 5,7 mld zł dodatkowych środków na Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku.

Rząd zwiększa środki finansowe na kolej

Na polskiej kolei realizowane są rekordowo duże inwestycje. To ponad 100 mld zł zainwestowanych w linie kolejowe, tabor i dworce do 2023 r. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej. Dodatkowe środki przeznaczone na Krajowy Program Kolejowy przybliżają nas do tego celu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Zwiększenie środków na KPK oznacza, że spółka PKP PLK cieszy się zaufaniem Rządu. Dzięki temu będzie możliwe zrealizowanie projektów ważnych zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego na istniejącej sieci kolejowej – stwierdził wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. 

Środki zostaną przeznaczone na dokapitalizowanie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA, co pozwoli na zapewnienie finansowania m.in. następujących projektów: 

  • prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia;
  • prace na ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E65 na odcinku Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice, LOT C Most Wisła – Czechowice Dziedzice – Zabrzeg;
  • prace na linii E75 na odcinku Czyżew - Białystok, faza I;
  • prace na linii kolejowej E-59 na odcinku Wronki – Słonice;
  • prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane;
  • poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych – etap III; budowa mostu kolejowego na Odrze w Szczecinie – Podjuchach wraz z robotami towarzyszącymi.

Pieniądze pochodzić będą w większości ze środków własnych spółki PKP PLK SA przekazanych w ramach emisji skarbowych papierów wartościowych.

Zwiększenie środków na realizację Krajowego Programu Kolejowego związane jest m.in. ze wzrostem wartości projektów spowodowanych rozstrzygnięciami przetargowymi.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ