Partner serwisu
17 września 2019

Następny fragment szlaku Via Carpatia w budowie

Kategoria: Aktualności

16 września 2019 r. zainaugurowano budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 na Lubelszczyźnie, będącej częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie na granicy z województwem podkarpackim. W uroczystości uczestniczył sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Rafał Weber.

Następny fragment szlaku Via Carpatia w budowie

- Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym dowodem na realizację zobowiązań powziętych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Obiecaliśmy Polakom powstanie kluczowego, nie tylko dla wschodniej połowy naszego kraju, ale całej Europy Środkowej, szlaku Via Carpatia i dotrzymujemy słowa - powiedział wiceminister Rafał Weber.

Wykonawcą odcinka o długości 8 km jest firma Strabag, a wartość kontraktu wynosi 183,6 mln zł. Umowa przewiduje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Inwestycja powinna zostać ukończona w 2021 r.

Aktualnie w województwach lubelskim i podkarpackim realizowanych jest w trybie projektuj i buduj blisko 130 km drogi S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w obydwu regionach. Umowy na ich realizację podpisano pomiędzy 30 października 2017 r. a 21 grudnia 2018 r.

Dla czterech odcinków trasy Via Carpatia na Lubelszczyźnie wydano już decyzje ZRID, a kolejne dwie spodziewane są wkrótce. Od dziś na trzech fragmentach z pozwoleniem na budowę toczą się już roboty budowlane.

Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu jest pięć wniosków o wydanie ZRID dla drogi S19, a dla ostatniego odcinka tej trasy przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku. Decyzja o pozwoleniu na budowę dla pierwszego z podkarpackich fragmentów szlaku Via Carpatia spodziewana jest w październiku 2019 r.

Obecnie kierowcy jadący z Lublina do Rzeszowa korzystają z około 10 km odcinka drogi S19 na obwodnicy Lublina oraz 19 km fragmentu tej trasy pomiędzy Sokołowem Małopolskim a skrzyżowaniem z autostradą A4 na węźle Rzeszów Wschód.

Z pierwszych odcinków nowej drogi S19 miedzy Lublinem a Sokołowem Małopolskim kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy między oboma miastami w połowie 2022 r. W tym momencie bezpośrednie połączenie drogą ekspresową uzyskają też Rzeszów i Warszawa. Wtedy też dzielącą je odległość będzie można pokonać w czasie poniżej 3 godzin.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ