Partner serwisu
11 września 2019

Kolejny odcinek szlaku Via Carpatia w budowie

Kategoria: Aktualności

9 września 2019 r., w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wiceministra infrastruktury Rafała Webera, zainaugurowano budowę kolejnego odcinka trasy Via Carpatia w województwie lubelskim, obwodnicy Janowa Lubelskiego.

Kolejny odcinek szlaku Via Carpatia w budowie

- Rząd dotrzymuje danego słowa i realizuje ambitne plany. Inwestujemy w drogi ekspresowe na terenie całego naszego kraju. Z taką samą determinacją budujemy autostradę A1, co szlak Via Carpatia. Tak samo zależy nam na budowie drogi S3, co szlaku Via Baltica. Dzisiaj jesteśmy w Janowie Lubelskim. Obwodnica tego miasta będzie elementem międzynarodowego szlaku komunikacyjnego. To stworzy nowe szanse rozwojowe dla Janowa Lubelskiego i całego województwa lubelskiego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wykonawcą obwodnicy Janowa Lubelskiego o długości około 7 km jest firma Mota Engil Central Europe. Wartość kontraktu, w ramach którego przewidywana jest budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, wynosi 148,5 mln zł. Zakończenie realizacji odcinka planowane jest na 2021 r.

- Województwo lubelskie, podobnie jak podlaskie i podkarpackie, bardzo zyskuje dzięki ambitnym rządowym projektom. Mamy przekonanie, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę zwiększy się atrakcyjność inwestycyjna tych terenów. Dzisiaj inaugurujemy budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19. Za dwa lata tą drogą przejedziemy na trasie od Lublina do Rzeszowa. Oznacza to także, że Rzeszów będzie połączony z Warszawą siecią dróg ekspresowych – dodał wiceminister Rafał Weber.  

Aktualnie w województwach lubelskim i podkarpackim realizowanych jest w trybie projektuj i buduj blisko 130 km drogi S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w obydwu regionach. Umowy na ich realizację podpisano pomiędzy 30 października 2017 r. a 21 grudnia 2018 r.

Dla czterech odcinków trasy Via Carpatia na Lubelszczyźnie wydano już decyzje ZRID, kolejne dwie spodziewane są wkrótce. Od dziś na dwóch z nich toczą się już roboty budowlane, a prace na kolejnych rozpoczną się w najbliższym czasie.

Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są cztery wnioski o wydanie ZRID dla drogi S19, a dla dwóch odcinków tej trasy przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku. Decyzja o pozwoleniu na budowę dla pierwszego z podkarpackich odcinków szlaku Via Carpatia spodziewana jest w październiku 2019 r.

Obecnie kierowcy jadący z Lublina do Rzeszowa korzystają z około 10 km odcinka drogi S19 na obwodnicy Lublina oraz 19 km fragmentu tej trasy pomiędzy Sokołowem Małopolskim a skrzyżowaniem z autostradą A4 na węźle Rzeszów Wschód.

Z pierwszych odcinków nowej drogi S19 miedzy Lublinem a Sokołowem Malopolskim kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy miedzy oboma miastami w połowie 2022 r. W tym momencie bezpośrednie połączenie drogą ekspresową uzyskają też Rzeszów i Warszawa, a dzielącą je odległość będzie można pokonać w czasie poniżej 3 godzin.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ