Partner serwisu
31 maja 2019

Jaki był pierwszy kwartał 2019 roku dla budownictwa?

Kategoria: Aktualności

Pierwszy kwartał 2019 to wzrost większości wskaźników makroekonomicznych, mimo wysokiej bazy porównawczej, wyznaczonej na początku 2018 roku.

Jaki był pierwszy kwartał 2019 roku dla budownictwa?

Prognozy wzrostu PKB na 2019 r. są na poziomie 4%, natomiast długoterminowe prognozy PKB utrzymują się na poziomie 3,5% (wg najnowszego raportu NBP) i ok. 3% wg MFW, co oznacza stabilny rozwój naszej gospodarki.

Produkcja budowlano – montażowa w lutym wzrosła powyżej oczekiwań rynku (ok. 6%). Szacunki na marzec 2019 to ok. 10%.

Ankieta koniunktury gospodarczej w budownictwie

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł dla marca – 7,3. Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,1% przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie sytuacji zgłasza 9,8%.

W marcu najbardziej odczuwalne były problemy ze wzrostem kosztów materiałów oraz niedobór pracowników i rosnące koszty zatrudnienia. Z drugiej strony wciąż maleje odczuwanie barier związanych z niedostatecznym popytem. Warunki atmosferyczne były mniej dokuczliwe niż rok temu, dzięki czemu wykorzystanie mocy produkcyjnych pozostało na wysokim, ponad 80%, poziomie.

Wskaźnik PMI

W marcu wskaźnik wzrósł do 48,7 i przyjął najwyższą wartość od 4 miesięcy, co oddala perspektywę spowolnienia w polskim przemyśle. Wartość wskaźnika wzrosła ze względu na niższe tempo spadku produkcji i nowych zamówień. Oczekiwania względem wzrostu produkcji są najlepsze od września 2018.

Budownictwo mieszkaniowe

Według danych GUS-u ponad połowa (61,6%) mieszkań oddanych do użytkowania pochodzi od deweloperów (to jest o 4,7 p. p. więcej niż w 2018). O 4,6 p. p. zmniejszył się udział inwestorów indywidualnych i wyniósł 36%. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym spadła w okresie I-II 2019 roku o 8,9% r/r.

Budownictwo niemieszkaniowe

W obszarze budownictwa komercyjnego, na koniec 2018 roku, wartość transakcji w Polsce wyniosła 7,2 mld EUR, co oznacza, że na nasz kraj przypadła ponad połowa (ok. 54,4%) inwestycji w regionie CEE w ub.r., wynika z danych JLL.

Największy wzrost dotyczy pomieszczeń biurowych i logistycznych. Trend ten ma się utrzymać w 2019 roku. Polska jest natomiast przesycona centrami handlowymi, których powierzchnia w 2018 zwiększyła się jedynie o 435 tys. m2.

Budownictwo infrastrukturalne

W styczniu został wprowadzony nowy mechanizm waloryzacji kontraktów: GDDKiA oraz PLK. Zapis dotyczy nowych kontraktów trwających ponad 12 miesięcy, wartość kontraktu ma być uaktualniana co miesiąc przy rozłożeniu ryzyka 50/50 dla zamawiającego i wykonawcy i dopuszcza maksymalną zmianę ceny o 5%.

15 marca GDDKiA zakończyła przerwę zimową w realizacji inwestycji. W  2019 roku planowane jest wybudowanie ok. 490 km dróg.

Uzyskano kolejne 1,2 mld zł unijnego wsparcia na inwestycje transportowe w Polsce (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na największe inwestycje infrastrukturalne zostało zaalokowane 91,3 mld zł. Tym samym zagospodarowaliśmy blisko 80% funduszy w tym programie). Natomiast w przypadku płatności, do końca kwartału, Polska otrzymała blisko 30% zaalokowanych środków (26,3 mld zł).

Podsumowanie i znaczenie sytuacji dla produkcji betonu

Początek 2019 roku utrzymuje w dalszym ciągu wzrostowy trend gospodarki, jaki miał miejsce w 2018 roku.

Prawie 20% przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury w marcu. W dalszym ciągu widać stabilny wzrost branży.

Koniec pierwszego kwartału potwierdza prognozy z końca 2018 roku, że 2019 będzie kolejnym rokiem wzrostowym, choć już z mniejszą dynamiką w porównaniu do roku poprzedniego.

źródło: spbt.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ