Partner serwisu
20 grudnia 2013

Rekultywacja po nowemu

Kategoria: Ochrona środowiska

Czy rekultywacja musi być procesem długotrwałym i kosztownym? Okazuje się, że niekoniecznie. Nowa metoda opracowana przez Lafarge i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie nie dość, że skraca ten proces do 1,5 roku, to jeszcze może przynieść oszczędności rzędu pół miliona złotych na jednej lokalizacji. Cały projekt otrzymał od Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Kruszyw Nagrodę Zrównoważonego Rozwoju 2013.

Rekultywacja po nowemu
Fot.1 Zdjemowanie warstw gleby

Innowacyjna metoda rekultywacji opracowana przez Lafarge otrzymała Nagrodę Zrównoważonego Rozwoju 2013 od Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Kruszyw (UEPG). Na konkurs organizowany co trzy lata, wpłynęły 52 projekty z 14 krajów Europy. Nagrodzona metoda rekultywacji powstała we współpracy z naukowcami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nowatorskie podejście dotyczy gruntów pokopalnianych i dedykowane jest dla złóż piaskowo-żwirowych, porośniętych biocenozami leśnymi.
 

Fot. 2 Składowanie pryzm

- Nowa metoda zastąpiła powszechnie stosowaną, polegającą na obsiewaniu zrekultywowanego terenu łubinem – powiedział Adam Paczoska, Wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce i Dyrektor Zarządzający Linią Kruszyw. - Z sukcesem wdrożyliśmy ją na terenie naszej żwirowni w Sępólnie w województwie zachodniopomorskim. Od tego czasu jest ona naszą podstawową metodą rekultywacji w wydobyciu złóż piaskowo-żwirowych. Chcemy podzielić się tą „najlepszą praktyką” z innymi producentami, ponieważ przynosi ogromne korzyści środowiskowe, ale również finansowe dla firm wydobywczych. Skraca czas rekultywacji i wymaga mniejszej powierzchni terenu dzierżawy przez składowanie piachu w wyrobisku. Oszczędności sięgają nawet pół miliona złotych na jednej lokalizacji - dodaje.
 
 

 

Etapy nowej metody rekultywacji:

  1. Przed eksploatacją złoża następuje precyzyjne zdejmowanie warstw gleby, które następnie składuje się w oddzielnych pryzmach (zdjęcie 1 i 2). 
  2. Karpy drzew są mielone i  powstaje nawóz, który dodaje się i miesza z odseparowaną warstwą humusu. Następuje użyźnienie gleby. Po eksploatacji złoża następuje wypełnienie wyrobiska i odtworzenie profilu glebowego (zdjęcie 3 i 4). 
  3. Po zasadzeniu różnorodnych gatunków drzew otrzymujemy odtworzone zbiorowisko leśne (zdjęcie 5).

 

Fot. 3 Mielenie karpów drzew Fot. 4 Wypełnianie wyrobiska Fot. 5 Odtworzone środowisko leśne

 

Korzyści środowiskowe metody:

  • skrócenie czasu procesu rekultywacji do 1.5 roku, a zatem krótszy czas przelegiwania warstw gleby, co pozwala na zachowanie żywotności organizmów glebowych (metoda zasadzania łubinu była dłuższa),
  • skuteczne odtworzenie fauny i flory np.: możliwość wprowadzania bardziej wymagających gatunków roślin (drzewa liściaste, krzewy itd.),
  • poprawa warunków wilgotnościowych i żyznościowych gleby.
     

 

Źródło i fot.: Lafarge

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ